درباره شیخ راغب

شهید شیخ راغب حرب امام جمعه شهرک جبشیت (واقع در جنوب لبنان) در پاسخ به سؤالى پیرامون اثرات انقلاب اسلامى بر منطقه و جهان گفته است: «ما زمانى در حال ترس و اضطراب از حمله و تعرض دشمنان بسر مى ‏بردیم ولى اکنون در پرتو انقلاب اسلامى ایران، این دشمن است که از ما و اسلام به وحشت افتاده است. از اثرات انقلاب اسلامى همین بس که روحیه مقاومت و مقابله با استکبار و دشمنان را در ما بیدار و تقویت کرده است». شیخ راغب حرب که یکى از پیروان پرمایه و راستین امام خمینى (ره) بود و به ایران نیز مسافرت کرد و سخنرانى‏ هاى زیادى براى افشاى جنایات عوامل رژیم صهیونیستى و مزدوران آنها و همچنین براى آگاهى مردم مسلمان لبنان جهت کسب حقوق از دست‏رفته ‏شان ایراد نمود و از این جهت اشغالگران قدس او را دستگیر کردند، به دنبال دستگیرى ایشان، مردم جنوب لبنان دست به تظاهرات زدند و شیخ على سویدان (از روحانیون پرنفوذ و شیعه) در پایان یکى از راهپیمایى ‏هاى اعتراض‏ آمیز گفت: «هدف از این مبارزه، برافراشتن کلمه «اللّه» و مبارزه با ظالمین و مستبدان است و از آنجا که راه ما همان راه امام حسین‏ علیه السلام و رهبرمان امام خمینى است، هرچند متجاوزان زیاد باشند به مسیر خود ادامه مى ‏دهیم».

علماى جبل عامل نیز در همین ارتباط در پیامى که به محضر امام خمینى مخابره نمودند، با ایشان عهد بستند که راه خود را بر اساس تعالیم اسلام و رهبرى حکیمانه جمهورى اسلامى ایران تا پیروزى اسلام دنبال کنند. بر اساس همین پیام‏ها و تظاهرات بود که رژیم صهیونیستى ناچار شد، شیخ راغب حرب را آزاد کند.

شهید شیخ راغب حرب اهداف مبارزه خود را این‏گونه بیان داشته بود: «تا به امروز در مقابل صهیونیست‏ها که با اشغال اراضى ما و مناطقمان در تلاش نابود کردن ما هستند، با چنگ و دندان مقاومت کرده‏ ایم و تا ریشه ‏کن کردن آنان هم، از پیر و جوان و کودک گرفته تا زنان، به مقاومت خود ادامه خواهیم داد. تنها هدف ما مسلمانان لبنانى و فلسطینى، رهایى کامل بیت ‏المقدس از چنگال صهیونیست‏هاست».

صهیونیست‏ها که از برنامه ‏هاى این روحانى مقاوم دچار هراس و آشفتگى شده بودند، براى اینکه شیخ راغب حرب را تطمیع به همکارى با خود و یا تهدید نمایند، خواستار انجام ملاقاتى با وى مى ‏شوند، اما او آنان را نمى ‏پذیرد. مزدوران رژیم اشغالگر قدس وقتى مشاهده کردند که شیخ راغب حرب از یک سو اهل سازش و سکوت نمى ‏باشد و از سوى دیگر مى ‏کوشد تا شیوه ‏هاى مبارزاتى امام خمینى را در لبنان به اجرا بگذارد او را در کنار منزلش در سال 1362به شهادت رسانیدند تا به خیال خام خود از نفوذ تفکر بنیان‏گذار جمهورى اسلامى ایران در بین شیعیان جنوب لبنان جلوگیرى کنند. اما مردم لبنان ثابت کردند که سازش‏ کنندگان با رژیم اشغالگر قدس، خائن به اسلام و مسلمین هستند و برای رهایى از قید ستمگران، مردم ایران را سرمشق خود قرار مى‏ دهند.

/ 0 نظر / 6 بازدید