ایران سنگر اول است

به گزارش رجانیوز، اگرچه ترکیه و برزیل هر دو با ورود به موضوع هسته‌ای ایران، وزن‌های منطقه‌ای خود را در کمک به حل آنچه که نگرانی‌های جامعه جهانی خوانده می‌شود، ارتقا داده‌اند و خود را در ردیف بازیگران تعیین‌کننده اصلی مطرح کردند اما پیغام‌های خصوصی سران این کشورها در دیدار با مقامات کشورمان و همچنین آخرین اظهارنظر علنی وزیر امور خارجه ترکیه نشان می‌دهد، یک نگرانی بزرگ‌تر، انگیزه اصلی آن‌ها از ورود به این مناقشه به نفع ایران بوده است.

احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در این مصاحبه در مورد روابط کشورش با ایران و گفت‌وگوهایی که این کشور با غرب انجام می دهد، گفت کشورش مخالف وجود هرگونه سلاح هسته ای در منطقه است اما در عین حال از حق همه کشورها برای مجهز شدن به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح امیز دفاع می کند.

وی در ادامه انگیزه اصلی ترکیه در دفاع از حق ایران را فاش می‌کند و به‌طور تلویحی می‌فهماند که ایران سنگر اول است و چنانچه امریکا بتواند این خاکریز را بزند، سایر کشورهای دارنده فناوری نیز به همین ترتیب و با استناد غرب به رویه ایران از داشتن فناوری محروم می‌شوند، این در حالی است که ترکیه و به‌ویژه برزیل در این زمینه‌ها پیشرفت‌های مهمی داشته‌اند.

داود اوغلو در این مورد تأکید می‌کند: «باتوجه به اینکه ما به انرژی برق برای تحقق اهداف توسعه اجتماعی و صنعتی خود در طول سال های آینده نیاز داریم، نمی توانیم بپذیریم که غرب از مسئله ایران برای محدود کردن حق کشورهای دارای فناوری هسته ای استفاده کند.»

وزیر خارجه ترکیه که این روزها روابط کشورش با رژیم صهیونیستی سردترین دوران خود را تجربه می‌کند، سپس در مقابل القای نگرانی غرب در مورد برنامه هسته‌ای ایران به کشورهای منطقه، سراغ بنرامه تسلیحاتی اسرائیل می‌رود و می‌گوید: «ما همچنین نمی توانیم بپذیریم که غرب از پرونده هسته ای ایران با در پیش گرفتن سیاست استانداردهای دوگانه استفاده کند. غرب که ایران را محاکمه می کند و با این کشور مطابق با مقاصد خود رفتار می کند، باید همین موضع را در قبال اسرائیل در پیش گیرد و اسرائیل باید درهای تاسیسات هسته ای خود را به روی بازرسان بین المللی بگشاید.»

وی در ادامه وزن ترکیه در موضوع ایران را نیز به رخ غرب می‌کشد و موفقیت کشورش در امضای بیانیه تهران در هفدهم ماه می گذشته را موجب حمایت از نقش ترکیه در سطح سیاست بین المللی می‌داند، زیرا همه متقاعد شدند که ترکیه حق دارد و در همه آنچه انجام داده است صادق است. وی می‌گوید به این سبب ما با برقراری تحریم ها علیه ایران بدون داشتن اطلاعات روشنی درباره توانمندی های هسته ای این کشور مخالفیم.

وزیر امور خارجه ترکیه که نماینده این کشور در جریان تصویب قطعنامه 1929 سازمان ملل علیه ایران به همراه نماینده برزیل رأی منفی داده بود، در این چارچوب خاطر نشان می‌کند کشورش از متعهد شدن درباره تصمیمات جدید غرب علیه ایران خودداری کرده است. انکارا منافع اقتصادی زیادی با ایران دارد و با مسئله سپر ضد موشکی مخالفت کرده است. داوداوغلو اعلام کرد ما مخالف دفاع از غرب به ضرر منافع ملی و منافع همسایگان خود هستیم.

آموریم وزیر خارجه برزیل هم حدود دو ماه قبل در جلسه خصوصی در حاشیه پارلمان این کشور با تعدادی از نمایندگان حزب همسوی حاکم، علت همراهی با ایران در پرونده هسته‌ای را احتمال اعمال محدودیت‌های مشابه ایران برای برنامه هسته‌ای برزیل درآینده نزدیک دانسته بود.

وی با یادآوری قدرت امریکا، این قدرت را به عنوان بزرگ‌ترین قدرت نظامی جهان خواند که به دلیل این قدرت دست به هر اقدامی می‌زند. وی در ادامه افزود کشورهای بزرگ تنها توپ را در میان خودشان می‌چرخانند و اجازه نمی‌دهند هیچ کشور دیگری وارد این چرخه شود.

وزیر خارجه برزیل سپس با یادآوری راهبرد برزیل برای حضور در عرصه بین المللی گفته بود: "برزیل به دنبال آن است که برای حضور در عرصه بین الملل با قدرت نظامی متعادل در چارچوب معاهدات و سازمان‌های بین المللی، در سطحی متعادل ظاهر شود."

وی در ادامه با انتقاد از نظام حاکم بر جهان در زمینه برنامه‌های و توانایی‌های هسته‌ای گفته بود: "سوخت هسته‌ای و چرخه سوخت هسته‌ای در دست امریکا و روسیه است و اجازه حضور کسی را در این میان نمی‌دهد."

آموریم در مورد حضور فعال برزیل در موضوع هسته‌ای ایران تأکید کرده بود که برزیل در آینده هدف همین تهمت‌هایی خواهد بود که امروز ایران با آن مواجه است. اگر غرب در تهمت زنی به ایران موفق شده و جلوی برنامه هسته‌ای ایران را بگیرد، برزیل هم با همین شیوه از برنامه هسته‌ای خود محروم خواهد شد.

/ 0 نظر / 4 بازدید