همه چیز درباره عملیات بیت المقدس

عملیات بیت المقدس مرحله اول
در ساعت 30 دقیقه بامداد  10/2/62 رمز عملیات با نام مبارک " یا علی ابن ابیطالب" توسط سردار محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران سپهبد شهید صیاد شیرازی فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی از قرارگاه کربلا به نیروهای تحت امر صادر میشود.
 بدین ترتیب عملیات بیت المقدس در منطقه عملیاتی جنوب و غر ب کارون جنوب غربی اهواز و شمال اهواز با هدف آزاد سازی خرمشهر ، هویزه جفیر ، ایستگاه حسینیه ، جاده اهواز – خرمشهر و در نهایت انهدام و اخراج دشمن از خاک ایران اسلامی در رسیدن به مرزهای بین المللی آغاز میشود. رزمندگان اسلام که روزهای قبل با استتار کامل در چند کیلومتری کارون موضع گرفته بودند از کارون عبور و با گرفتن هشتصد کیلومتر مربع سر پل قدم بر جولانگاه بعثیان می گذراند. به دنبال آنان نیروهای زرهی از روی جاده هایی که از قبل توسط واحد مهندسی  سپاه ، جهاد و ارتش احداث شده بود از مخفیگاه ها خارج و در یک ابتکار و شاهکار جنگیاز روی پل های شناور که همزمان با شروع عملیات نصب شده بود عبور می کنند . با گذشتن از میدان های وسیع مین و موانع ایذایی اولین خاکریز در ساعت دوازده و پنجاه و پنج  دقیقه سقوط می کند ( در غرب کارون در یک محور برادران با میدان مین، گسترده ای مواجهکه گروه تخریب با خنثی کردن بیش از 2000 مین معبری برای خط شکنان گشوده به سوی دشمن رهنمون می نمایند) به خاطر گستردگی عملیات ژنرال های عراقی گیج شده و تنها پیامشان این بود که مقاومت کنید.
با انهدام موانع مقدماتی پیاده های جان برکف در حالیکه به شدت از طرف یگانهای زرهی حمایت می شدند با یک خیز بلند خود را به قسمت هایی از جاده اهواز – خرمشهر می رسانند . در شرق جاده به خاطر مسطح بودن زمین (بر خلاف فتح المبین که ناهموار بود )و برتری آتش دشمن از سرعت رزمنگان اسلام کاسته می شود.
طول خاکریز شرق جاده و ارتفاع آن که من منطقه وسیعی را زیر دید و تسلط داشت بر مشکل رزمندگان اسلام افزوده و دشمن با استفاده از این برتری با آتش مستقیم تانک و دوشکا رزمنگان را متوقف و سپس اقدام به بازپسگیری مناطق از کف داده می کند در تیر رس نبودن ادوات زرهی دشمن که مرتب آتش می ریختند مید بر علت می شود . با روشنایی هوا نیروی هوایی دشمن دست به بمباران شدید زده تا نیروهیای زرهی را جهت بازپس گیری مناطق از کف داده تشویق و حمایت کند ، تانک های عراق با آتش بی امان به حرکت در می آیند که با رسیدن به تیر رس شکارچیان تانک با آتش سنگین موشک آرپی جی مواجه می گردند و چند دستکاه تانک هم  در حین فرار طعمه حریق می شوند ( طرفین با اطلاع از اهمیت جاده به خصوص مشکل نقل و انتقالات به هیچ عنوان حاظر به دست گشیدن از ان نبودند علی رقم بازپسگیری قسمت هایی از جاده تلاش دشمن برای پاکسازی کل جاده اهواز – خرمشهر با مقاومت بی نظیر قوای اسلام عقیم و رزمندگان در شرق جاده در حالیکه قسمتی ازآن را بریده  و منطقه را نا امن کرده بودند با حمایت  نیروی هوایی و هوا نیروز ارتش ضمن تبادل آتش به تثبیت موضع می پردازند. در محور کرخه کور با وجود استحکامات سنگین برادران  موفق به شکستن دژهای دفاعی  دشمن شده و خود را به خاکریزآنان می رسانند  ولی بخاطر تامین نبودن اطراف به تغییر مواضع پرداخته و منتظر مرحله بعدی می مانند .
با آغاز عملیات بیت المقدس ، رادیو بغداد طبق معمول دم از پیروزی زده و مدعی می شود که منطقه عملیاتی انباشته از اجساد و مملو از جنگ افزارهای ایرانیان است . سربازان شجاع عراق کاملا بر اوضاع مسلط و  آماده اند تا شکستی دیگر چون غرب دزفول و  شوش را بر ایرانیان وارد سازند.
این در حالی بود که تعداد زیادی از بعثیان کشته ، زخمی  و اسیر شده  و تعدادی از ادوات زرهی  آنان نیز منهدم و به غنیمت در امده بود و رزمندگان اسلام با نصب پل  از شرق به غرب کارون انتقال یافته و در اطراف جاده خرمشهر در حال تثبیت موضع آماده میشوند که به طور کامل جاده را آزاد و به اهداف بعدی نایل آیند .
عمکلیت بیت المقدس – مرحله دوم
دومین مرحله از عملیات بیت المقدس 16/2/61 با رمز یا علی ابن ابیطالب در حالیکه منورهای دشمن آسمان  منطقه را چون روز روشن  کرده بود آغاز می شود. رزمندگان محور فتح از جنوب و محور نصر از شمال منطقه  با هجومی گشترده خود را به مواضع دشمن رساندند . در محور جنوبی قسمت هایی از  جاده که توسط پاتک قوای زرهی عراق از چنگ رزمندگان خارج شده بود، دوباره تصرف کرده و موفق میشوند این بار خطوط را در دست بگیرند که  در نتیجه نبردی بسیار شدید در می گیرد. دشمن می دانست که اگر جاده خرمشهر – اهواز را  از چنگش خارج شود شکستش حتمی است و از این جهت تمام توان خود را برای حفظ قسمت های باقی مانده می گذارد. با هجوم رزمندگان و همکاری نیروی هوایی و هوانیروز منطقه سه راه حسینیه و همچنین پادگان  حمید و جفیر که در مرحلخ اول در یک قدمی آزادی قرار گرفته بودند در اولین ساعات مورخه 18/2/61 از دست عراق خارج و پذیرای حماسه آفرینان خرمشهر می شودند. رزمندگان اسلام با در هم کوبیدن قوای عراقی لحظه به لحظه به تصرفات خود می افزایند و دژهای به ظاهر تسخیر ناپذیر دشمن را یکی پس از دیگری  با ندای تکبیر و هجوم بی امان  تسخیر می کنند. در همین روز 18/2/61 جاده آسفالته اهواز -  خرمشهر هم به طور کامل از چنگ صدامیان خارج و مشکل نقل و انتقالات  نصیب عراق میشود.
نیروی های عمل کنده در شمال خرمشهر ، پس از نبردی سنگین  خود را به خطوط مرزی می رسانند و از آنجا گه خط دفاعی محکمی وجود نداشت رزمندگان به ناچار وارد مرز شده و در پشت سیل بند مرزی خود موضع می گیرند. نیروهای زرهی اسلام هم مجددا وارد عمل شده و اقدام به تثبیت مواضع می کنند . اما ناگهان دشمن بعصی با بکار گیری نیروهای جدید اقدام به پاتکی بسیار سنگین کرده و رخنه ای در خط دفاعی ایران ایجاد می کند. با افزایش فشار رخنه هر لحظه بزرگتر شده . در این میان تعداد زیادی از نیروهای اسلام در یک قدمی اسارت یا شهادت قرار می گیرند.
عراق سعی می کند فشار خود را افزایش و قسمت های دیگری از  دژهای دفاعی را به تصرف در آورده که تمامی این فشارها با قاومت سر سختانه  مدافعان اسلام دفع می شود و با تاریک شدن هوا رخنه ایجاد شده ترمیم و دشمن به عقب رانده میشود. در دفع این تهاجم تعدادی از نیروهای با تجربه از جمله برادر فتایی ، فرمانده گردان تیپ امام حسین (ع) و سپاه و برادر وزوایی مسئول اطلاعات تیپ محمد رسول الله (ص) سپاه به شهادت می رسند. رادیو بغداد به پخش مارش نظامی دم از پیروزی زده و چنان وانمود میکند که ایرانیان شکست خورده و از منطقه عقب نشینی کرده اند و در اثبات سخن خود شهر هویزه و خرمشهر را به رخ می کشد.
همزمام به پیشروی در جنوب در محور فکه خبر می رسد که نیروهای ایران برای آزاد سازی نیروهای خود و انهدام نیروهای صدام و نیز کم کردن فشار دشمن در منطقه عملیاتی بیت المقدس اقدام به حمله ای سخت نموده و تپه 182 را به تصرف درآورده اند و بیش از 800 نفر از نیروهای عراقی را به اسارت گرفته اند. پیروزی فکه روحیه دشمن را خرد می کند و کمک بزرگی  برای  عملیات بیت المقدس  و ادامه آن می شود .البته این عملیات پیروز مند تحت الشعاع عملیات بیت المقدس قرار می گیرد و در نظرها آن طور که باید جلوه نمی کند.
هویزه آزاد می شود
با عبور بی نظیر رزمندگان از محور کرخه و رسیدن به نزدیک ترین مرزهای بین المللی از شمال منطقه درگیری و جهش بلند آنها از جاده اهواز خرمشهر  و استقرار در 17 کیلومتری نوار مرزی شهر هویزه به محاصره در می آید. ارتش عراق برای در هم شکستن محاصره  با تمام توان بمیاران شدید هوایی و پاتک های سنگین سعی در عقب راندن بسیجیان کرده و فشار و حجم آتش سنگین خود را زیاد تر می کند تا نیروی اسلام را به عقب براند. رزمندگان بی محابا به دفاع و حمله در برابر دشمن می پردازند و برای آزاد سازی خرمشهر و هویزه تمام فشارها را تحمل و به پیش می تازند.
زمانیکه حلقه محاصره هویزه هر لحظه تنگ تر میشود نیروهای عراقی خود را در مهلکه ای دشوار می بینند ، اقدام به فرار و عقب نشینی می کنند. نیروهایی که امده بودند تا بمانند به ناچار مناطق اشغالی را رها کرده نیروهای خود را در مهلکه ای دشوار می بینند، اقدام به فرار و عقب نشینی می  کنند . نیروهایی که آمده بودند تا بمانند به ناچار مناطق اشغالی را رها کرده و برای نجات جان خود تا  مرزهای بین المللی می گریزند.
نیروهای پیروز در مورخه 16/2/61 وارد شهر هویزه می شوند ، اما جز ویرانی و تل هایی اجر و خاک نمی بینند . دشمن هنگان عقب نشینی همه شهر را با مواد منفجره و بولدوزر به ویرانه تبدیل می کند. صدام که با ادعای نجات مردم عرب زیان  خوزستان وارد خاک ایران شده بود  به هنگا خروج خانه و کاشانه مردم  عرب زبان خوزستان را در مناطق اشغالی نابود می کند که هویزه نمونه بارز این وحشی گریهای بعثی است.
با انتشار خبر  فتح هویزه صدام همچون دفعات قبل فرار از هویزه را هم جزو پیروزی های درخشان خود به حساب آورده سرانجام اعلام می کند که ارتش عراق برای محاصره ایرانیها ریال اقدام به عقب نشینی تاکتیکی از هویزه کرده است.
در مرحله دوم عملیات گروهی دیگر از نیروهای عراقی کشته و زخمی و تعدادی هم به اسارت دی می ایند. همچنین غنایم زیادی به دست رزمندگان می افتد. در این مرحله از عملیات پادگان حمید ، جاده اهواز - خرمشهر ، ایستگاه حسینیه ، جفیر و هویزه آزاد شده و دشمن با تلفات و خسارات سنگین مجبور به عقب نشینی می شود .
عملیات بیت المقدس مرحله سوم
صدام از ترس ادامه عملیت و برای جلوگیری از آن تمام نیروهایش را به عقب می کشد و با تمرکز دادن آنان در محور شلمچه – خرمشهر و با احداث مواضع جدید و میدانهای آتش گسترده و آرایش گردانهای جدید تانک ، خود را برای نبردی بزرگ آماده می نماید.
در تاریخ 19 و 20/2/61 ایران در این محور دست به حمله می زند ولی در  هر دو مورد با مقاومت شدید دشمن به خصوص در محور شلمچه ف کار عملیات ناموفق می ماند. به رقم عدم موفقیت بیش از 100 افسر و درجه دار و 215 سرباز به اسارت در می آیند. در  ادامه مرحله سوم، پیشروی به طرف خرمشهر مسدود و نیروهای زرهی دسمن با اجرای پاتک های موفقیت آمیز که با آتش شدید توپخانه همراه  و حمله گسترده هوایی همراه بود. رزمندگان اسلام را از ادامه پیشروی باز می دارند.
نیروهای اسلام که توانسته بودندبا پیشروی برق آسا از جنو ب بستان تا شمال خرمشهر را آزاد کرده و به کنترل خود درآوردند ناگهان در محور جدید با مقابله شدید روبرو می شوند و با شرایط پیش آمده به نظر می رسید که کار فتح خرمشهر به تعویق افتد.
صدام این موفقیت نسبی را بزرگ میکند. خبرنگاران را به خرمشهر فرا می خواند. خبرنگاران با ورود به خرمشهر  خود را در استالینگراد شوروی می بینند. صدام برای نشان دادن آثار شکست عملیات بیت المقدس خرمشهر را به رخ کشیده و با پخش تصاویر تعدادی از شهدا که در محور شلمچه – خرمشهر و و در مرحله سوم  به شهادت رسیده بودند خود را پیروز می خواند.
به تمام دنیا گفته می شود که خرمشهر فتح نشدنی و نفوذ ناپذیر است و برای  سربازان و فرمندهان عراق به خاطر دفاع خوب  پیام تبریک فرستاده می شود . تبلیغات عراق زمانی بالا می گیرد که در یکی از پاتک هایش پاسگاه شهابی را از ایران پس گرفته و تعدادی را در این منطقه به اسارت می گیرد.
ادامه دارد ...

عملیات بیت المقدس را از نظر زمانی می توان به چهار دوره  به شرح زیر می توان تقسیم نمود:
دوره اول :  از روز 9/2/61 در این دوره ضمن تصرف و تحکیم سر پل تلاش گردید تا نیروهای عراقی در چبهه کرخه کور و فکه درگیر نگه داشته شوند.
دوره دوم: از 17/2/61 تا 21/2/61
در این دوره رزمندگان اسلام به پیشروی خود از سرپل ادامه دادند و در قسمتی  از خط مرزی را تامین و نیروهای دشمن را منهدم نمودند نیروهای عراقی در جبهه کرخه کور عقب نشینی کردند و قرار گاه نصر تلاش کرد تا خرمشهر را احاطه نماید اما موفق نگردید.
دوره سوم : از 22/2/61  تا 3/2/61
رمندگان اسلام در مواضع پدافندی مستقر گردیدند و با تجدید سازمان و تغییر گسترش آماده  احاطه و آزاد سازی خرمشهر شدند.
دوره چهارم : از 1/3/61   تا 4/3/61
شهر خرمشهر احاطه و سپس آزاد گردید و خاتمه عملیات بیت المقدس اعلام گردید.
حوادث  نهم اردیبهشت سال 61

صبح روز نهم اردیبهشت ماه سال 61 :
30 دقیقه بامداد روز دهم اردیبهشت به عنوان روز و ساعت آغاز عملیات بیت المقدس تعیین  شد
عملیات پل زنی آغاز و پل های شناور در محل های مشخص و ساحل سازی گردیده ، نصب و از جمع آوری آن خودداری نمودند.
تعدادی از گردانهای بسیج مردمی سپاه پاسداران بویژه قرارگاه فتح به آنسوی رودخانه رفتند و در ساحل غربی مستقر شدند.
ساعت 14 روز نهم اردیبهشت ماه سال 61 :
برگزاری آخرین جلسه هماهنگی فرماندهان و مسئولان عملیات قبل از آغاز نبرد در قرارگاه کربلا تشکیل شد.
عملیات عبور از کارون دو ساعت زودتر از ساعت پیش بینی شده آغاز شد.
ساعت 11 شب نهم اردیبهشت ماه سال 61:
آغاز نصب آخرین پل های شناور
حوادث روز دهم اردیبهشت ماه سال 61
ساعت 30 دقیقه بامداد :
قرار گاه کربلا با صدور رمز عملیت به قرار گا ه های قدس، نصر ، فتح دستور آغاز عملیات بیت المقدس را صادر کرد.
ساعت 1:35 بامداد:
قرارگاه نصر با توجه به اینکه نصر 2 نمی توانستبیش از این در نزدیکی دشمن تامل نماید با صدور رمز حمله به یگانهای خود فرمان داد تا هر چه سریعتر به دشمن درگیر شوند. با صدور فرمان حمله نیروهای نصر 2 با دشمن درگیر شدند و بخش دیگری از آنها به پیشروی خود به سمت خط سرپل ادامه دادند.
ساعت 2:45 بامداد:
نصر 2 گزارش نمود که به جاده اسفالت نزدیک شده است. نصر 1 و 3 حرکت خود را به سمت  سرپل شروع کردند.
ساعت 3:30 بامداد :
فتح 1و3و4 ضمن درگیری با سربازان دشمن بتدریج به جاده اهواز – خرمشهر ( خط سرپل)نزدیک شدند.
ساعت 3:40 بامداد :
نصر 2 به حدود 35 دستگاه تانک حمله کرد ئ تعدادی از آنها را به آتش کشید و نصر 3 سمت حرکت خود را با استفاده از شعله تانک های فوق الذکر توجیه نمود. سپس نصر 2  ضمن به اسارت گرفت  جمعی از نیروهای عراقی ، 8 قبضه توپ سالم را  به غنیمت گرفت. همزمان با این حوادث عناصری از سپاه پاسداران مشغول مخابره پیام های فریبنده به زنان عربی بودند و در عین حال پستهای شنود ، اطلاعاتی را از دشمن  دریافت می نمودند...
ساعت 4 بامداد :
پیشروی یگانهای قرارگاه قدس با وجود مقاومت سنگین دشمن ادامه یاقت و خاکریزهای مقدم دشمن سقوط کرد و این یگانها بین 700 تا 3500 متر در مواضع دشمن رخنه کردند و تلفات و خسارت شدیدی به یگانهای عراقی وارد نمودند و تعدادی را به اسارت در آوردند.
ساعت 6 بامداد :
 یگانهای عراقی پس از کنترل تک نیروهای ایرانی از ساعت 6 بامداد با افزایش فشار در صدد باز پس گرفتن مواضع از دست داده خود نمودند . اما قرارگاه فتح که در غرب کارون ماموریت پیشروی به سمت خط سر پل و تامین آن را بعهده داشتند. پس از رسیدن به خطوط پدافندی  دشمن در حوالی سید عبود به سرعت با دشمن درگیر و او را غافلگیر نمودند و ضمن انهدام  نیروهای دشمن و تصرف موانع او صد ها نفر را به اسارت در آوردند و به پیشروی خود به سمت جاده اهواز- خرمشهر  ادامه دادند.
ساعت 9 بامداد:
در حالیکه هنوز سرپل واگذاری به نصر 5 و نصر 1 تامین نشده  بود و این دو یگان هنوز به خط سرپل نرسیده بودند و نصر 2 در گوشه غربی تغییر سمت داد و از خاکریز سیل بند منطقه خرمشهر عبور نمود و به سمت نهر عرایض رفت ولی در این ساعت  به محاصره نیروهای عراقی در آمد و درخواست کمک کرد.
ساعت 11:30 بامداد:
با توجه به وضعیت خطرناک و بحرانی آن قسمت از نیروهای نصر  که به حوالی نخلستانهای اطراف نهر عرایض رفته و به محاصره در آمده بودند و عدم موفقیت نصر های 2 و 3 در پیشروی به غرب خرمشهر و حفظ خط سرپل متصرفی خود ، قرارگاه نصر به نصر 5 دستور داد که تلاش نماید نیروهای محاصره شده در نهر عرایض را به خط سرپل عقب بکشد.
سایر حوادث  این روز:
قرارگاه کربلا به قرارگاه فتح دستور داد تا با توسعه و گسترش نیروهای خود در امتداد خط سرپل و به سمت جنوب، طول جبهه واگذاری به قرارگاه نصر را کاهس دهدتا بدین ترتیب توانایی قرارگاه نصر در اجرای مراحل بعدی عملیات متناسب با استعداد آن افزایش یابد. به قرارگاه قدس نیز دستو داد تا آماده باشد تا در مناطق قدس های 3و 4و 5 اقدام به تک نماید.
یگانهای پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران موفق به ساقط کردن 10 فروند هواپیمای دشمن شدند.
حوادث یازدهم اردیبهشت:
ساعت 2 بامداد:
در حالیکه از شدت نبرد به علت خستگی و فرسودگی طرفین پس از یک روز سنگین کاسته شده بود و فقط گاه و بیگاه با شلیک گلوله های منور مناطقی از جبهه روشن میشد و آتش توپخانه بصورت پراکنده مبادله می گردید، در اجرای دستور قرارگاه کربلا ، قرارگاه قدس به منظور حفظ مداومت فشار بر دشمن در جنوب کرخه کور و غرب اهواز و نیز تامین هدفهای خود، با قدس های 3 و 4و 5 به ترتیب در مناطق طراح ،سید جابر و نورد مجددا به خاکریزهای دشمن تک نمود، اما با مقاومت سنگین و سر سختانه دشمن مواجه شد و سرانجام چون قدس های 3و 4و 5 موفق با الحاق با یکدیگر و توسعه مناطق کوچکی که روز قبل بدست آورده و تاکنون آنها را نگهداری کرده بودند نشدند، برای اجتناب از تلفات بیشتر، قبل از روشنایی روز به مواضع قبل از تک خود بازگشتند.
ساعت 3:40 بامداد
قرارگاه فجر در اجرای طرح آفندی امیر المومنین (ع) عملیات خود را برای تصرف تپه 182 در منطقه شیخ قندی واقع در جنوب شرقی فکه آغاز نمود.
ساعت 10 شب
تیپ 14 امام حسین (ع) و عناصری از نیپ 8 نجف از شمال به جنوب و نصر 1 از شرق به غرب به عناصر باقیمانده دشمن در شرق خط  سرپل نصر 1 تک نمودند و عملیت انهدام و پاکسازی نیروهای دشمن تا ساعت 2 بامداد ادامه یافت و نصر 2 برای پر کردن شکاف جنوبی در ناحیه اتلاقی و نصر 3 نیز برای تامین کامل سرپل خود با دشمن درگیر شدند.
حوادث روز 12 اردیبهشت ماه
ساعت یک و چهل و پنج دقیقه بامداد
دشمن دست به  حمله سنگین علیه قدس های 3و 4و 5 زد که با مقاومت شدید یگانهای مذکور هجوم او دفع گردید.
ساعت  هفت و سی دقیقه بامداد :
پاتک دشمن به سرپل قرارگاه نصر در حوالی جنوب گرمدشت آغاز شد اما با مقاومت نصر 2 و نصر 4 مواجه و دفع گردید.
ساعت یازدهو سی دقیقه صبح :
قرارگاه فتح با  دفع یک پاتک دشمن تلفات و خسارات دیگری بر دشمن وارد نمود.
سایر حوادث:
3 فروند هواپیمای دشمن توسط پدافند هوایی موشکی  سرنگون شدند.

/ 0 نظر / 5 بازدید