موشک قاره پیمای ایرانی - 4

به گزارش بی بی سی، گزارش موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (آی آی اس اس) پیشرفت های ایران در زمینه توانایی موشکی را ارزیابی می کند و به پیش بینی قدرت احتمالی موشک های ایران طی یک دهه آینده می پردازد.
این موسسه در ارزیابی خود مدعی شده که به نظر می رسد برنامه توسعه موشکی ایران به تلاش های آن کشور برای گسترش قابلیت های اتمی اش مربوط باشد "با این هدف که این توانایی را به ایران بدهد که کلاهک های اتمی را به آن سوی مرزهایش پرتاب کند."
آی آی اس اس نوشت که انتظار می رود ایران پیش از تلاش برای ساخت موشک های قاره پیما با بردی بالاتر از ۵۵۰۰ کیلومتر، ابتدا برای مهارت یافتن در تولید موشک های میان برد - با برد ۳۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر - بکوشد. به این ترتیب این موسسه می گوید که منطقی است اگر تصور شود که ایران یک دهه با ساخت موشک های قاره پیما از نوع متکی بر فناوری نو-دانگ و اسکاد، فاصله دارد.
در بخش دیگر این گزارش آمده است که "بعید است ایران تا پیش از ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ برای راه اندازی موشک‌هایی با سوخت مایع که قادر به رسیدن به اروپای غربی باشد اقدام کند."
به گزارش خبرآنلاین، این پیش بینی ها در حالی انجام می شود که ایران با اتکا به قدرت موشکی خود طی سال های اخیر اقدام مانورها هوایی و موشکی برای نشان دادن توان کشور در این بخش کرده است.
همچنین گفته می شود که موشک های شهاب ایران قابلیت هدف گیری تا خاک رژیم صهیونیستی را دارا هستند و اخیرا نیز یکی از مقام های نظامی ایران از توان موشک های قاره پیمای کشور سخن گفت. در همین ارتباط مقام های نظامی ایالات متحده امریکا نیز با ابراز نگرانی از توان موشکی ایران همواره تلاش داردند هزینه های جنگ دیگری در منطقه و بویژه با ایران را گوشزد کنند. پنتاگون در ماه آوریل هشدار داده بود که این امکان وجود دارد که ایالات متحده تا پنج سال دیگر در تیررس موشک های بالستیک ایران قرار بگیرد.
در این گزارش آمده که ایران با کمک خارجی کافی احتمالا می تواند تا سال ۲۰۱۵ میلادی یک موشک قاره پیما با توانایی رسیدن به ایالات متحده را تولید و آزمایش کند.
علی رغم تمامی این گمانه زنی ها و ادعاها ایران تاکید دارد برنامه موشکی اش جنبه دفاعی و بازدارنده دارد.

/ 0 نظر / 11 بازدید