بازتاب بازداشت عوامل ترور شهید علیمحمدی

 


به گزارش فارس، خبر دیروز وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مانند بمبی در رسانه‌های خبری جهان منفجر شد و رسانه‌های عرب‌زبان نیز مانند دیگر رسانه‌ها این خبر را در صدر اخبار خود قرار دادند.

در حالی که تحلیل‌هایی گوناگون از این موضوع ارائه می‌شود، نکته مهم و حساس دخالت مسلم رژیم صهیونیستی و دستگاه جاسوسی آن (موساد) در این ترور است که سبب انتشار شدید خبر در رسانه‌های جهان شد.

روزنامه الحیات چاپ لندن با انتشار این خبر، به سخنان "هیلاری کلینتون " وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که دیروز وارد منطقه شد و به ابوظبی پایتخت امارات عربی متحده رفت و تلاش کرد فضاسازی علیه ایران را تشدید کند ولی خبر بازداشت افراد مرتبط با ترور استاد علی‌محمدی دانشمند ایرانی سخنان وی را تحت‌الشعاع قرار داد.

الحیات نوشت: ایران با نفوذ به دستگاه اطلاعاتی اسرائیل (موساد) دیروز اعلام کرد که عاملان ترور مسعود علی محمدی دانشمند هسته‌ای ایران در ژانویه سال 2010 را بازداشت کرده است.

این روزنامه اعلام کرد که این اقدام ایران به مثابه ضربه‌ای دردناک بر پیکر موساد بود.

* خبرگزاری فرانسه به همراه دیگر رسانه‌های غربی در بخش عربی خود به مانند همیشه تنها به ذکر خبر بسنده و اعلام کرد که وزارت اطلاعات ایران از بازداشت عوامل ترور مسعود علی محمدی دانشمند هسته‌ای خود خبر داد.

این خبرگزاری همچنین اعلام کرد که به گفته این وزارت، عوامل این ترور با سازمان موساد در ارتباط بودند و اطلاعات ایران با نفوذ به دستگاه جاسوسی اسرائیل توانست اطلاعاتی مهم به دست آورد.

* بخش عربی پایگاه خبری شبکه بی‌بی‌سی نیز تنها به نقل خبر اکتفا کرد ولی در پایان آن سیاست همیشگی خصمانه علیه ایران را ادامه داد و به نقل از برخی تحلیلگران آمریکایی و انگلیسی که به هویت آنان اشاره نکرد مدعی شد که علی‌محمدی با برنامه هسته‌ای ایران مرتبط نبوده است.

* شبکه خبری الجزیره در پایگاه خبری خود با این تیتر که "ایران [اعضای] یک شبکه جاسوسی اسرائیل را بازداشت کرد " تصریح کرد که ایران اعلام کرده است که موساد برای ترور دانشمند ایرانی از چند کشور اروپایی و چند کشور در منطقه سوء استفاده کرده است.

الجزیره در ادامه سابقه‌ای از چگونگی ترور علی‌محمدی و همچنین ترور دو دانشمند هسته‌ای دیگر ایران در ماه نوامبر گذشته ذکر و به نقل از اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که بزودی جزئیات این حادثه اعلام می‌شود.

* «ایران شبکه جاسوسی که در پشت ترور دانشمند هسته‌ای ایران بود، بازداشت کرد». این تیتر گزارش بخش عربی خبرگزاری رویترز در این خصوص است.
این خبرگزاری با اشاره به تنش‌های میان ایران و رژیم صهیونیستی تلاش کرد که فضای ارعاب‌آمیز جنگ را علیه ایران ترسیم کند و در ادامه به واکنش آمریکا به این خبر پرداخت و به نقل از موضع‌گیری مقامات آمریکایی اتهامات ایران به آمریکا در خصوص ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را سخیف دانست.

* بخش عربی خبرگزاری روسی ریانووستی تنها به نقل خبر بسنده کرد و به نقل از تلویزیون ایران اعلام کرد که شبکه جاسوسی اسرائیل در ایران و مرتبط با ترور دانشمند هسته‌ای ایران نابود شده است.

* خبرگزاری کویت با اشاره به اعتراف یکی از عوامل ترور مسعود علی‌محمدی دانشمند هسته‌ای ایران تاکید کرد که وی در اعترافات خود اعلام کرده است که در قدس اشغالی آموزش دیده است.

* خبرگزاری فلسطینی معا با اشاره به این خبر، به نقل از روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت اعلام کرد که ایران اعلام کرده است که افرادی که جاسوس موساد بوده‌اند بازداشت کرده است ولی به زمان و مکان بازداشت این افراد و به تعداد و سرنوشت آنان اشاره‌ای نکرده است.

* شبکه خبری المنار لبنان با اشاره به این خبر، آن را کاملا به نقل از بیانیه وزارت اطلاعات ایران منتشر کرد و افزود که افراد بازداشت شده در فلسطین اشغالی آموزش دیده بودند.

علاوه بر خبرگزاری‌ها، بسیاری از مطبوعات و روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری منطقه این خبر را در صدر اخبار مهم خود قرار دادند.

/ 0 نظر / 5 بازدید