اتفاقی که باعث شد دیگر مرا شکنجه نکنند- خبر آنلاین

برای زدن اسرا از کابل فشار قویِ لُخت‌شده و انواع باتوم و تسمه ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌کردند، از بینی، گوش، مژه‌ها و زبان اسرا انبرقفلی آویزان می‌کردند و با انبردست دندان‌های‌شان را می‌شکستند...

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «ساعت 1.25 دقیقه شب دقیقه به وقت بغداد» که به همراه کتاب «یک وجب و چهار انگشت» در بیست و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران از سوی انتشارات سوره مهر عرضه شده بود در کمتر از یک ماه و با تمام شدن تیراژ چاپ اول، تجدیدچاپ شد.

«ساعت 1.25 دقیقه شب به وقت بغداد» خاطرات یکی از اسرای آزاده ایرانی به نام عادل خانی است که حدود ۴ سال و سه ماه در اردوگاه‌های اسارات عراق به سر برد.

این کتاب در ۴ فصل تدوین شده و شامل خاطرات کودکی، دوران حضور در جبهه، دوران اسارت و فصل آخر هم خاطرات او تا به امروز است. روایت این کتاب روال داستانی دارد ولی بر پایه خاطره خانی است. تعدادی عکس و چند نامه از دوران اسارت این آزاده نیز در پیوست کتاب گنجانده شده است.

ساعت 1/25 دقیقه شب به وقت بغداد

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«روزهای سختی را می‌گذراندیم... بعثی‌ها برای زدن اسرا از کابل فشار قویِ لُخت‌شده و انواع باتوم و تسمه ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌کردند. از بینی، گوش، مژه‌ها و زبان اسرا انبرقفلی آویزان می‌کردند و با انبردست دندان‌های اسرا را می‌شکستند... بچه‌ها را لخت کرده و آن‌ها را روی موزاییک می‌کشیدند. پوست بدنشان کنده می‌شد و می‌سوخت. پایمان را به فلک بسته و باسیم لخت‌شده به کف پایمان می‌زدند. مواد شوینده... را به خوردمان می‌دادند...»

 

«گرسنه و بی‌حال بودم. همه جای بدنم کوفته شده و ورم کرده بود. یک لحظه دیدم کسی کنارم آمد. به پهلو دراز کشیده بودم و فقط پا‌هایش را می‌دیدم. دستش را گذاشت روی شانه‌ام و گفت... از این به بعد دیگر کسی نمی‌تواند تو را شکنجه کند... نتوانستم قیافه‌اش را ببینم. ناگهان از خواب پریدم و فهمیدم خواب دیده‌ام... از آن روز تا روز آزادی دیگر هیچکس مرا شکنجه نکرد و من همیشه دلم می‌خواست بدانم کسی را که در خواب دیده‌ام کیست و بالاخره جواب سؤالم را یافتم. چند سال بعد از آزادی در ایران، ‌ هنگام تماشای فیلم امام علی (ع) اتفاق عجیبی افتاد. صحنه‌هایی که پاهای امام را در فیلم نشان می‌داد مرا به یاد پاهای آن مرد انداخت.»

چاپ دوم «ساعت 1.25 دقیقه شب دقیقه به وقت بغداد» تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری در ۱۶۷ صفحه، و شمارگان ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه با قیمت ۲ هزار و ۹۰۰ تومان توسط سوره مهر منتشر شده است.

/ 2 نظر / 13 بازدید
زهرا

پيامبر گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله) نيز در بيان عظمت و اهميت ماه رجب مي‌فرمايند: خداوند متعال در آسمان هفتم فرشته‌اي به نام داعي قرار داده است هرگاه ماه رجب فرا رسد آن فرشته دعوت كننده هر شب تا به صبح گويد: خوشا به حال كساني كه به ذكر الهي مشغولند خوشا به حال كساني كه با ميل و رغبت تمام رو به سوي درگاه خدا آرند و خداوند مي‌فرمايد: من همنشين كسي هستم كه با من همنشين باشد و مطيع كسي هستم كه فرمان مرا ببرد و آمرزنده‌ام كس را كه از من طلب آمرزش كند اين ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من و رحمت هم از آن من است. هر كس مرا در اين ماه بخواند پاسخ مثبت دهم و هر كس از من چيزي بخواهد به او عطا كنم و هر كس از من هدايت جويد هدايتش كنم و من اين ماه را وسيله ارتباط بين خود و بندگانم قرار داده‌ام پس هر كس به آن چنگ زند به من مي‌رسد