نامزد حزب الله برای نخست وزیری لبنان- عماریون

نامزد حزب‌الله برای نخست وزیری لبنان

این منابع افزودند که به احتمال زیاد توافق درباره نام "عمر کرامی " برای تصدی ریاست دولت آینده لبنان صورت گیرد.

روزنامه "الاخبار " نوشت که گروه هشت مارس متشکل از حزب‌الله و احزاب و جریان‌های همپیمان آن به احتمال زیاد "عمر کرامی " را به عنوان نامزد تصدی پست نخست وزیری دولت‌ آینده لبنان معرفی خواهد کرد.

به گزارش فارس، برخی منابع در گروه هشت مارس به روزنامه الاخبار گفتند: شخصیتی که نمایندگان وابسته به گروه هشت مارس و جریان ملی آزاد لبنان در رایزنی‌های نمایندگی معرفی خواهند کرد، از اهالی شهر طرابلس در شمال لبنان خواهد بود.

این منابع افزودند که به احتمال زیاد توافق درباره نام "عمر کرامی " برای تصدی ریاست دولت آینده لبنان صورت گیرد.

این منابع تاکید کردند که مخالفت گروه هشت مارس با بازگشت "سعد حریری " به ریاست دولت نشات گرفته از تصمیمی است که هیچ بازگشتی در آن نیست.

این درحالی است که گروه 18مارس متشکل از جریان المستقبل و همپیمانان آن در لبنان اصرار دارند که سعد حریری باید بار دیگر پست نخست وزیری لبنان را برعهده گرفت و دولت را تشکیل دهد.

منابع یاد شده در گروه هشت مارس در ادامه گفت‌وگوی خود با روزنامه الاخبار لبنان گفت: اگر گروه هشت مارس بتواند دولت را در آینده نزدیک تشکیل دهد، بیانه وزاری این دولت حاوی تعهدی مبنی بر لغو پروتکل‌های امضا شده [بین لبنان] با دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به ترور "رفیق حریری " نخست وزیر اسبق لبنان خواهد بود و این تصمیم را در اولین جلسه خود خواهد گرفت.

این منابع گفتند: به احتمال زیاد "ولید جنبلاط " رئیس حزب سوسیالیست ترقیخواه دروزی لبنان درپی دیدار امروز شنبه خود با "بشار اسد " رئیس جمهوری سوریه، تصمیم نهایی خود را مبنی بر رای دادن درکنار گروه هشت مارس، در جریان رایزنی‌های پارلمانی آتی بگیرد.

این منابع اشاره کرد: موضع دمشق نشان دهنده بی‌اعتمادی مسئولان سوری به حریری است و این کشور معتقد است که بازگشت حریری به قدرت بدان معنا خواهد بود که رابط لبنان و سوریه در نهایت بحران خواهد بود.

الاخبار نوشت: نگاهها به آغاز رایزنی‌های نمایندگی در روز دوشنبه در کاخ بعبدا و سرنوشت آرای فراکسیون جنبلاط در پارلمان یا نیمی بعلاوه یک آن و سمت و سوی آرای نماینده منطقه زحله یعنی نقولا فتوش و چهار نماینده شمال لبنان درپارلمان یعنی نجیب میقاتی، محمد الصفدی، احمد کرامی و قاسم عبدالعزیز برای تعیین اکثریت جدیدی دوخته شده است.

"مروان فارس " نماینده پارلمان لبنان روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی المنار اظهار داشت که با توجه به رایزنی برای تشکیل جبهه‌بندی‌های جدید در پارلمان لبنان، احتمالا حزب‌الله و همپیمانان آن دولت ‌آینده لبنان را تشکیل خواهند داد.

فارس در پاسخ به این سوال که آیا ما در برابر اکثریت پارلمانی جدیدی هستیم که نامزد خود را برای تصدی پست نخست وزیری معرفی خواهد کرد، گفت: این امر امکان دارد. اکنون تشکل‌ها و احزاب وابسته به جناح هشت مارس در پارلمان 57 نماینده در پارلمان دارند و احتمال دارد که نمایندگان حزب سوسیالیست ترقیخواه دروزی لبنان به ریاست "ولید جنبلاط " و تشکل "دیدار دموکراتیک " در کنار نمایندگان گروه هشت مارس قرار بگیرند.

وی در این رابطه افزود: دیدار سید "حسن نصرالله " دبیرکل حزب‌الله لبنان و ولید جنبلاط دارای معانی و مفاهیم زیادی است.

فارس گفت: جنبلاط اکنون در برابر آزمایش قرار دارد و به اعتقاد من، گزینه نهایی وی ایستادن در جناح مخالف گروه 14 مارس که متشکل از جریان مستقبل و همپیمانان آن است، خواهد بود.

/ 0 نظر / 6 بازدید