نامردی اگه تو تهران، سوسول و ضدانقلاب ببینی و جلوش واینستی

بهبودی و ابراهیمی و تکان صفت و عابدینی و باقری و ملک نژاد هم در ته اتوبوس مشغول صحبت و شلوغ کردن بودند. البته اصل شلوغی‌ها مال بهبودی و تکان صفت بود. باز هم مشغول صحبت کردن پشت بیسیم‌های خیالی خود بودند.
- فیش ... تکان تکان تکان، بهبودی ...
- فیش ... تکان بگوشم، امر بفرمایید...
این‌ها که خوب بود؛ علی نیازی و برزگر که اسمش مسئول دسته و معاون بود، از بقیه شلوغ تر بودند. اما همه این شلوغی‌ها گویای غوغای درون آنها بود که این طور ابراز می‌شد.
بهرامی زاده، پسر ساده و مظلوم، ‌بی مقدمه فریاد زد: علی آقا نیازی "مهلا مهلا " رو بخون و یه حالی به ما بده. و به دنبال آن، همهمه‌ای به پا شد و همه در تصدیق حرف او سخنی گفتند. نیازی هم بلند شد و به وسط اتوبوس آمد و پس از صلواتی که بچه‌ها فرستادند، شروع کرد به خواندن:
- علی قربان بالای بلندت...
همه ساکت شدند. اینجا اگر با دقت چهره بچه‌ها را نگاه می‌کردیم، درون واقعی آنان را می‌توانستیم حدس بزنیم. اغلب خود را از پنجره اتوبوس، مشغول نگاه کردن به ظلمات شب کرده بودند و بی سر و صدا اشک می‌ریختند. وقتی که صدای نیازی به گوش می‌رسید که:
اگر بار گران بودیم رفتیم
اگر نامهربان بودیم رفتیم
تمام عضلاتم سست می‌شد و حالتی در خودم احساس می‌کردم که - نه، بهتر است نگویم - گفتنی نیست؛ حس کردنی است.
نزدیک صبح، اتوبوس‌ها به مقصد رسیدند. هوا تاریک بود. تا از اتوبوس‌ها پیاده شدیم، حال عجیبی به من دست داد. متوجه شدم که در نخلستان‌ها هستیم؛ اما نمی‌دانستم کجاست؟ خرمشهر، آبادان فاو ... بعدا متوجه شدم که آنجا بهمنشیر بود. فقط گفتن اسم آن، هزاران خاطره را در ذهنم یاد آوری می‌کند که ناگفتنی است. حدود یک هفته در آنجا مستقر شدیم؛ اما چه استقراری که قرار نداشتیم.
جا برای سکونت نبود و در خانه‌های نیمه مخروبه، میان نخلستان‌ها بساط پهن کردیم، اما همان شب اول، بارانی شدید، سقف یکی از اتاق‌ها را بر سر بچه‌ها خراب کرد. یادم هست حسن جهانپور تا صبح از سرما گوشه‌ای کز کرده بود و بی آنکه خواب باشد، پلک‌ها را بر هم نهاد بود. بقیه هم یا مشغول قدم زدن شدند یا به اتاق‌های دیگر پناه آوردند. خوابیدن آن شب هیچ وقت از یادم نمی‌رود؛ یا بیدار بودیم و یا از کمبود جا، روی سر و کول همدیگر، پلک‌ بر هم گذاشته بودیم.
تحمل این سختی‌ها فکر می‌کنم جز به قدرت خدا برای ما ممکن نبود.
با وجود این همه مشقت، صبحانه خوردن آن روز، همه چیز را از یاد برد. هر کس از گوشه‌ای درباره وضعیت دیشبش حرفی می‌زد. البته نه انتقاد و گله، که متلک و لطیفه؛ انگار نه انگار که چه شبی را پشت سر گذاشته بودند. به قول بچه‌ها خیس و کج و کوله شده بودند. تمام اینها یک طرف، تلاش بعد از صحبانه برای ساختن آلونک یا سر پناه هم، طرف دیگر. یادم هست تمام پوتین‌ها خیس و گلی شده بود. بچه‌ها مجبور شدند پاچه‌ها را بالا بزنند و از صبح تا ظهر، در آن هوای سرد، با پاهای لخت و برهنه تا زانو در گل‌ها این ور و آن ور بروند که گاهی هم تیغ برگ نخلی لابه لابی گل‌ها پای بچه‌ها را قلقلک می‌داد و فریاد او، همه را متوجه خود می‌ساخت.
قصد ندارم هه خاطرات را برایت بگویم که تحمل نگه داشتن آن را نداری. اگر چه کاغذ را محل امن نوشته‌ها می‌گویند؛ ولی نه، من باور ندارم که تو امین خوبی باشی!؟ فقط دلم به این خوش است که سکوت کرده‌ای و همه را می‌شنوی، و همین بار مرا سبک می‌کند.
تک تک لحظات بهمنشیر را که به یاد می‌آورم، احساس می‌کنم که در چه مکان مقدسی، آن اوقات پاک را سپری می‌کردیم که علت آن هم مشکلات خاص آن منطقه بود؛ هوای بارانی، جاده‌های گلی و خراب که تانکر‌ها را از رساندن آن به بچه‌ها منع می‌کرد. اگر کسی آب نیاز داشت، مجبور بود در آن هوای سرد زمستان، به بهانه آبتنی، به رودخانه برود تا غسل کند. فقط عنایت خدا بود که بچه‌ها مریض نمی‌شدند. به یاد دارم در سمت چپ رودخانه منطقه‌ای بود که یک نخل سالم هم در آنجا یافت نمی‌شد. خدا می‌داند چه تعداد خمپاره به آنجا ریخته بودند که این چنین وضعی ایجاد شده بود. هنوز هم بدنه سوخته درختان و علف‌ها، بوی دود را در ذهن انسان تداعی می‌کرد؛ در حالی که چند سالی از آن آتش ها می‌گذشت ذهن آشفته و حال دگرگونم، اجازه قلم زدن بیش از این را درباره بهمنشیر به من نمی‌دهد. فقط از بهمنشیر، به بیان آن دو شب الهی قناعت می‌کنم. یکی از آن شب‌ها که بچه‌ها در نماز جماعت، آن طور اشک ریختند؛ برای چه، نمی‌دانم. معنویت خاصی فضای اتاق را گرفته بود. اولین صدای هق هق گریه، از سعدی به گوش رسید و بعد به دنبال آن، صدای پیش نماز لرزید و دیگر قادر به خواندن ادامه نماز نشد. صدای گریه او و بچه‌ها، در بینابین کلمات نماز، زیبایی خاصی به آنهاب بخشیده بود. وقتی پیش نماز دستش را برای خواندن قنوت بالا گرفت، دیگر صدای زاری و ضجه بچه‌ها اجازه نمی داد که صدای او شنیده شود.
فقط خدا می‌داند که از او چه می‌خواستند و لاغیر.
و شب دیگر، شبی بود که می‌خواستیم به قرار گاه تاکتیکی نقل مکان کنیم و حاج کوثری در مرغداری نیمه خراب نخلستان‌، برای بچه‌ها درد دل می‌کرد؛ آن لحظات هم از یادم نمی‌رود. نوحه خوانی عباس بیات و نیازی، عجیب بود. بالاخره بهمنشیر را با تمام زیبایی‌هایش موقتا ترک کردیم. بعد از سخنرانی فرمانده لشکر برای گردان عمار و مالک که قرار بود خط شکن‌های عملیات باشند، از آنجا مستقیما با تویوتا به قرار گاه تاکتیکی منتقل شدیم. نیمه شب بود و هوا سرد. با وجود خستگی، شور و هیجان، همه چیز را از یاد ما برده بود.
یادش به خیر، محسن کریمی نیز در ماشین ما بود و طبق معمول، مشغول شلوغ کردن و حرف زدن که عادت همیشه او بود. به یاد ندارم لحظه‌ای را که نگران، خاموش یا ساکت باشد و یا اینکه شبی را تا صبح در خواب بوده باشد و در رختخواب. آن شب نیز طبق معمول، یک ساعت مانده به اذان صبح، در همان ماشین ناگهان سکوت کرد و برای اینکه بچه‌ها مزاحمش نشوند، گفت:
- در این ساعت، حیوانات نیز ذاکرند.
با این حرف او، سکوت ماشین را فرا گرفت و فقط صدای باد، گوش را نوازش می‌داد و بر معنویت محیط می‌افزود. البته این سکوت چند دقیقه‌ای بیشتر طول نکشید؛ طبیعی هم بود؛ ولی محسن کریمی همچنان خاموش بود و سر در گریبان فرو برده بود. خیلی عجیب بود! تطبیق حال و هوایش در روز و شب، برای من غیر ممکن بود و قابل درک نبود. یکی از نزدیکانش می‌گفت 7-8 سال است نماز شبش ترک نشده. به نظر من شور و هیجان غیر طبیعی او در روز نیز از همین شور درونی او نشأت گرفته بود.
قبل از طلوع آفتاب، به سوله‌ها رسیدیم و بعد از نماز - قبل از اینکه صبحانه آماده شود بچه‌ها که دیشب هم شام درست و حسابی نخورده بودند، به سمت نخل‌ها که دارای خرما بود، هجوم بردند. حمید حسینیان از یکی از درخت‌ها بالا رفت و برای بچه‌ها خرما چید.
اگر چه پلاسیده و نامرغوب بود، ولی در آن هوای سرد و با گرسنگی ما، خیلی می‌چسبید. در همین موقع، مرتضی چیتگری، معاون گروهان - مضطرب آمد و فریاد زد: خرماها را نخورید، این منطقه پارسال بمباران شیمیایی شده، ممکن است خرماها مسموم باشد. شب عملیاتی، درد سر درست نکنید... " و بعد، حمید را که بنده خدا با نیت خیر بالای درخت رفته بود، سرزنش کرد. بالاخره تدارکات صبحانه را به سوله‌ها رساند و بچه‌ها را در سوله‌ها جمع کرد. بعد از صبحانه، مسئولان و بچه‌هایی که تجربه بیشتری داشتند، تاکید می‌کردند که استراحت کنیم؛ احتمالا عملیات، امشب آغاز خواهد شد.
نزدیک ظهر، کل گردان، در محوطه‌ای جمع شدیم و حاج رضا یزدی - فرمانده گردان - برای توجیه عملیات و نقشه عملیاتی، برایمان صحبت کرد. بچه‌ها شور عجیبی داشتند. به اندک شوخی می‌خندیدند و گاه گاه خودشان در میان صحبت‌های حاجی متلک می‌انداختند. وقتی حاج رضا کار گردان را مشخص کرد که از فلان جاده خاکی عبور کرده و جاده بصره - العمار را احتمالا تسخیر می‌کنیم، بچه‌ها با صدای بلند همگی گفتند: انشاء الله این حرکاتشان، حاکی از هیجان روحی نبود.
بعد از مرسام توجیه عملیات، نماز جماعت، در هر سوله، جداگانه انجام شد. تا جایی که می‌توانستند، از تجمع بچه‌ها جلوگیری می‌کردند. توصیه هم کرده بودند که ماسک‌ها همه ساعت همراهمان باشد؛ چرا که خدای نکرده عملیات لو می‌رفت، احتمال بمباران شیمیایی آن مناطق وجود داشت. نماز جماعت با صفایی بود. یادش به خیر. هر کس در حال خودش بود و با خدای خود صحبت می‌کرد. هر کس احتمال می‌داد که آخرین نماز ظهر و عصری باشد که به جا می‌آورد. من گناهکار که یادم هست وقتی حبیب محمدی مسئول دسته شهادت طبق معمول بعد از نماز شروع به خواندن دعا کرد، با همان صدای اول ان الله و ملائکة ... اشک از چشمانم جاری شد و نتوانستم خودم را کنترل کنم. سید احمد حسینی هم که کنار من نشسته بود، به نقطه‌ای خیره شده بود و فکر می‌کرد. بعدها فهمیدم که تفکر او مقبول‌تر از گریه از روی احسان من بود. بعد از ناهار، مسئولان گروهان، کار گروهان‌ها‌ی خود را با نقشه‌هایی دقیق تر توجیه کردند. ناصر توحیدی هم کار گروهان ما - شهید بهشتی- را برای بچه‌ها گفت و بعد از آن، علی نیازی، مسئولیت دسته ما و تیم‌های هر دسته را خیلی سریع مشخص کرد. وقت کم بود. هر کس در پی کارهای شخصی خود بود و جیره‌های جنگی را که آورده بودند، در تجهیزات خود جای می‌داد. عزا گرفته بودیم که با این همه بار، جیره‌ها را کجا بگذاریم. اغلب بچه‌ها همه جیره خود را بر نمی‌داشتند و فقط خرما و آجیل و شکلات جنگی و این جور چیزها را در جیب خود جا می‌دادند. تازه چند تا گونی هم برای ساختن سنگر، به تجهیزات اضافه شد. با آن همه بار، قدم برداشتن مشکل بود؛ چه برسد به اینکه...
وقت حرکت برای ما مشخص نبود. فقط گفتند: هر کس نماز مغرب و عشای خود را بخواند و آماده باشد. بعد از نماز، کل گردان در محوطه‌‌ای جمع شدیم. حاج رضا با بیان لطیف و دلپذیرش، شروع به صحبت و درد دل کرد. عجب شبی بود! قادر نیستم حالات آن را برایت بگویم. می‌ترسم حق مطلب را ادا نکنم؛ ولی همین را بگویم که بچه‌ها تمام مدت گریه می‌کردند؛ آن هم نه گریه، ضجه می‌زدند، فریاد می‌کردند، التماس می‌کردند. آنها که با تجربه‌تر بودند، می‌دانستند چه لحظاتی را پشت سر می‌گذارند و حتما بیشتر از ما از بهره های معنوی برخوردار می‌شدند. زیباترین سخنان را، آن شب من از حاج رضا می‌شنیدم. ما شاء الله کولاک کرده بود. چند دقیقه هم یکی از بچه‌ها مداحی کرد. یادش به خیر، چه شبی بود!
کامیون‌ها آمدند و بچه‌ها سوار شدند. بچه‌ها در هر فرصتی از هم حلایت می‌خواستند. یادم هست در کامیون‌، در آن جای تنگ که تکان خوردن مشکل بود، سعدی خود را به زحمت به بچه‌ها می‌رساند و تک تک را در بغل می‌گرفت. چطور اشک می‌ریخت!
فقط سید مصطفی مدنی را در بغل نگرفتم؛ آن هم نمی‌دانم چرا. چون تمام آن مدت را با هم بودیم، انگار که خجالت می‌کشیدیم؛ ولی نه، حرف برای گفتن زیاد داشتیم و مدام دنبال فرصت مناسب می‌گشتیم که درست و حسابی ... حیف، حیف که فرصت نشد. حالا بیشتر افسوس می‌خورم. بی سعادت بودم. بعضی بچه‌ها هنوز هم شوخی می‌کردند. یکی بلند شد و گفت: اگر کسی از من بدی دیده تقصیر خودش بود. اصلا حقش بوده و اگر خوبی به او کردم، از بزرگواری ماست. بعدها فهمیدم که اینها کارشان دقیق و از روی حساب بود. شوخی آنها هم خیلی مناسب و بجا بود؛ اگر چه در آن لحظه متوجه نشدم. بعد از دو - سه ساعت حرکت،‌ کامیون‌ها ایستادند و از بیرون کامیون، صدای مسئولان به گوش رسید که سریعا پیاده شوید. منطقه کاملا ساکت بود و فقط نور افشانی منورها روی آسمان، ما را از تاریکی شب نجات می‌ داد. به سرعت، روی نظم قبلی، در ستون‌هایی قرار گرفتیم و به صورت ستون یک، شروع به حرکت کردیم، یادم نیست چقدر راه رفتیم. آن قدر شور و هیجان داشتیم که هیچ چیز نفهمیدم؛ حتی سنگینی تجهیزات نیز زیاد متوجه‌ام نمی‌کرد. ناگهان متوجه شدم که ستون وارد کانال شد و شروع به دویدن کرد. من که اولین بار بود در چنین موقعیت‌های واقع شده بودم، دلهره‌ عجیبی داشتم یعنی نوری را گم کردم؛ ولی نفهمیدم چه شد که در آن تاریکی مجددا به او برخورد کردم!
ستون ایستاد. پیام رسید که بدون اینکه تجهیزات خود را درآورید، بنشیند و آماده باشید. به تدریج خبر رسید که یکی از لشکر‌ها ابتدا عملیات را شروع می‌کند و سپس ما در حد لشکر خود، خط شکن‌ خواهیم بود.
حالا که نشسته بودیم، سرمای هوا کم کم در بدن‌مان نفوذ می‌کرد، دیواره و زمین کانال هم نم ‌داشت و به سرما می‌افزود. با گذشت یکی دو ساعت، بچه‌ها از مسئولان وضعیت را پرسیدند. این دفعه در جواب گفتند: استراحت کنید. اگر هم توانستید. با همین تجهیزات موقتا بخوابید. ولی مگر می‌شود خوابید؟ من و سید مصطفی سر را روی پای یکدیگر گذاشته بودیم و آن چنان مچاله و قاطی شده بودیم که از دور تشخیص داده نمی‌شدیم. از شدت سرما مثل بید می‌لرزدیم. سرما در تمام استخوان‌هایم نفوذ کرده بود. به غیر از لباس نظامی، فقط یک بادگیر داشتیم؛ ولی در زمستان، سوز و سرمای شب‌های مناطق جنوب، اورکت و پالتو هم نمی‌شناسد؛ چه برسد به لباس‌هایی که به خاطر بستن تجهزات و سبک کردن بار، لباسی به آن صورت نداشتیم و روی خاک‌های نمناک کانال هم نشسته بودیم. اگر می‌دانستیم تا صبح باید آنجا باشیم، فکر نمی‌کنم طاقت می‌آوردیم. همه‌اش منتظر بودیم که دستور حرکت داده شود. فقط خدا بود که ما را در آن وضعیت، محکم نگه داشته بود. چه شبی بود! هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.
از نیمه شب که یکی از لشکر‌ها عملیات را آغاز کرد، سکوت شکسته شد و دشمن شروع به ریختن آتش کرد. اولین بارم بود که به این صورت، با انفجار خمپاره در فاصله نزدیک مواجه می‌شدم. حال عجیبی به من دست داده بود! در درونم غوغایی بود. نمی‌دانستم چرا. شاید ترسیده بودم؛ شاید چون اولین بارم بود، عجیب بود و شاید هم ...
دست خدا بالای سر ما بود و ما نمی‌فهمیدیم. از آن همه خمپاره که آن شب در اطراف کانال منفجر شد، اگر یکی در کانال می‌افتاد، چه می‌شد؟ با آن همه مهمات و تجهیزات که همراه بچه‌ها و چسبیده به هم در کانال چیده شده بود، فکر می‌کنم اگر فقط یک خمپاره وارد کانال می‌شد، تمام طول کانال -یعنی حدود 500 متر - به آتش کشیده می‌شد و خدا می‌داند که چه وضعی پیش می‌آمد. وقتی به عنایت بازگشتیم حالمان گرفته بود. شایع بود که عملیات لو رفته، دشمن از عملیات ایران با خبر شده و راه را قفل کرده است. خیلی ناراحت کننده بود. پس از ماه‌ها انتظار و تحمل مخارج سنگین، قبولش مشکل بود.
به سوله‌ ها رسیدیم. بچه‌ها که دیشب هم شام نخورده بودند، تازه تدارک صبحانه را دیده و سفره‌ها را پهن کرده بودند که ناگهان از بیرون، فریاد مسئولان به گوش رسید که بیسیم‌ها را شنود کرده‌اند دشمن تا چند دقیقه دیگر، تمام این مناطق را بمباران شیمیایی خواهد کرد؛ به سرعت سوار کامیون‌ها شوید. همگی سفره و صبحانه را رها کردیم و با تجهیزات، برای سوار شدن به کامیون‌ها، به سمت آنها هجوم بردیم. ناصر توحیدی، فرمانده گروهان ما با خونسردی و متانت، بچه‌ها را جهت سوار شدن به ماشین‌ها راهنمایی می‌کرد.
همه سوار شدند و ماشین‌ها حرکت کردند. بوی سیر که حاکی از گاز تاول زای خردل بود، به مشام می‌رسید. بچه‌ها ماسک‌ها را زدند و کامیون‌ها به سرعت خود افزودند. پس از یکی - دو ساعت، باز هم به بهمنشیر رسیدیم؛ اما این دفعه همه بچه‌ها ناراحت، پکر و کسل بودند. چند روزی در بهمنشیر ماندیم و در آن مدت همه چیز مشخص شد. نام عملیات، کربلای 4 بوده و از منطقه ام الرصاص شروع شده است. ظاهرا چند روزی قبل از عملیات، توسط منافقین، حرکت ما لو رفته بود و دشمن- آماده و مجهز،‌ منتظر ما بوده تا منطقه را برای ما قتلگاه کند. با این وصف، همان لشکری که ابتدا عمل کرده بود، با وجود هماهنگی دشمن، موفق به نفوذ در ام الرصاص شده بود؛ ولی مسئولان ادامه عملیات را توسط لشکر ما و بقیه لشکر‌ها صلاح ندانسته بودند. به قول معروف، عملیات در این منطقه قفل شده بود.
بچه‌های دلشکسته، با اتوبوس‌ها به اردوگاه کرخه منتقل شدند و همه چیز تمام شده به نظر می‌رسید. یادم رفت بگویم، لحظه‌ حساسی که می‌خواستیم با کامیون‌ها به سوله‌های بهمنشیر بیاییم، متوجه شدم که هوا به طور ناگهانی ابری شده و این وضعیت، ساعتی بیشتر طول نکشید. باز هم خدا توجهش را نسبت به یارانش، به وضوح به ما نشان داد. جدا برای من جالب بود. خدا می‌داند اگر هوا صاف بود، حرکت آن همه کامیون در جاده، چه سیب مناسبی برای هواپیماهای دشمن بود. بله، دیدن این عنایت خدایی، جان دادن را برای عاشقان آسان می‌کند.
با وجود همه مشکلات، بچه‌ها ناراحتی خود را اصلا ابراز نمی‌کردند. مسئولان هم در فرصت‌های گوناگون، بچه‌ها را توجیه می‌کردند و از آنها می‌خواستند اگر کاری ضروری هم دارند، سعی کنند مرخصی و تسویه نگیرند. شایع شده بود که امام پیام داده‌اند تا دو سه ماه، هیچ کس جبهه را ترک نکنند؛ یعنی تا آخر سال 65. با شیوع این پیام، دیگر کسی حرفی نمی‌زد؛ اگر چه می‌دانستم بعضی از بچه‌ها واقعا مشکلات دارند. نورین، آرپی جی زن و نفر جلویی من در ستون کشی‌ها، یک بار در میان صحبت‌هایش، به من می‌گفت: "بقیه برادرانم جبهه هستند، مادر پیرم در خانه تنهاست. در این هوای زمستان نمی‌دانم چه کسی برای او نفت می‌خرد، چه کسی ... ولی پشت آن می‌خندید و می‌گفت: خدا بزرگه، خدا خودش ارحم الراحمینه. مانند او زیاد بودند. بعضی‌ها که همه چیز را در درونشان می‌ریختند، می‌سوختند و می‌ساختند، تا بتوانند تکلیف خودشان را انجام دهند.
بالاخره بعد از 10 تا پانزده روز، به طور ناگهانی، بچه‌ها را برای تحویل ساک‌ها خبر کردند. فردای آن روز، شبانه، اتوبوس‌ها آمدند؛ و این بار دستور داده بودند چادرها را هم جمع کنیم. نمی‌دانستیم مقصد کجاست. پس از کلی زحمت و مشکلات، همه وسائل را جمع کردیم و در کامیون‌ها بار زدیم و خودمان منتظر دستور شدیم تا سوار اتوبوس‌ها شویم. گفته بودند همه جعبه‌های مهمات را بسوزانیم.
جعبه‌های با ارزشی بودند؛ ولی دستور بود و لازم الاجرا. آن شب هم هیچ وقت از یادم نمی‌رود. بچه‌ها آتشی روشن کرده بودند و جعبه‌ها را یک یک می‌سوزاندند. همه دور آن جمع شده بودند و خود را گرم می‌کردند. محیط، معنویت خاصی پیدا کرده بود. بچه‌ها همه با هم شروع به خواندن کردند:
- مهلا مهلا، یا بن الزهراء
علی قربان بالای ...
گروهی الوداع کردیم رفتیم؛...
اگر بار گران بودیم رفتیم ...
دلم تنگ و زمین تنگ، آسمان تنگ ...
من که حال آشفته‌ای داشتم. فکر می‌کنم خیلی‌ها این طور بودند. در نور آتش که چهره‌ها را سایه روشن می‌نمود، قطرات اشک را بر روی بعضی‌ از گونه‌ها می‌دیدم و این حاکی از حال و هوای خاص آنان بود. دل بچه‌ها پر از درد بود. بعد از آن، حسن جهانپور، برادر رضا جهانپور، شروع به خواندن کرد:
- مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک
خیلی زیبا می‌خواند. مو بر بدن من سیخ شده بود. احساس عجیبی داشتم. بدنم سست شده بود. دوست داشتم فریاد بزنم؛ نمی‌دانم چرا؛ از خوشحالی یا ناراحتی، یا درد!!!
از صدای او، بیابان کرخه، عطر خاصی گرفته بود. احساس می‌کردم رودخانه بی خروش کرخه از حرکت ایستاده و سراپا گوش است. دیواره مقابل رود که به اندک صدایی جواب می‌داد، گویا از پژواک ناله‌های سوزناک حسن درمانده شده بود. نمی‌دانم این چه احساسی بود که من داشتم من که حسین جهانپور را چندان نمی‌شناختم؛ چون تازه به گردان ما آمده بود؛ ولی احساس قداستی در اعمالش می‌کردم. گویا فریادش از دل بر می‌خواست که این چنین در دل‌ها نشسته بود. بعدها این را بهتر فهمیدم.
آن شب هم گذشت و اتوبوس‌ها به سوی مقصد نامعلومی، برای ما حرکت کردند. قبل از اذان صبح، به مقصد رسیدیم و تا هنگام اذان، کسی از اتوبوس‌ها پیاده نشد. هوا خیلی سرد بود و برای ما که جایی نداشتیم، پیاده شدن صلاح نبود. بعد از اذان، نماز را به جماعت خواندیم و چادر و وسائل دسته مان را از کامیون‌ها تحویل گرفتیم و مشغول بر پا کردن چادرها شدیم. بچه‌ها خسته و گرسنه بودند. دیشب هم در اتوبوس درست و حسابی نخوابیده بودند و این منطقه جدید هم کناره رود کارون - بین اهواز و آبادان - بود و آماده برای چادر زدن نبود. خاک منطقه، به علت بارش باران در روزهای قبل، به صورت گل و لای در آمده بود و کار کردن و بنا کردن ستون‌ها چادر روی آن بسیار مشکل و خسته کننده بود. البته اینها به نظر من این طور می‌رسید؛ ولی بچه‌ها طبق معمول با همکاری هم و شوخی و خنده و روحیه‌ای شاد مشغول بودند و به خستگی و نومیدی، اجازه خود نمایی نمی دادند. به عنوان استراحت، صبحانه را با هم خوردیم و دوباره مشغول کار شدیم. یادم هست که آن روز، حسن جهانپور بیشتر از همه کار کرد. تا ظهر و حتی بعد از ظهر که بر پا کردن چادرها طول کشید، او عنصر اصلی در کارها بود. بدن قوی و سر حالی داشت و مهمتر از آن، روحیه قویتر داشت. من فکر می‌کنم اگر او نبود، آن روز ما نمی‌توانستیم، چادر را به آن خوبی به پا کنیم. بچه‌ها که او را می‌دیدند، خجالت می‌کشیدند که خستگی را به درون خود راه دهند و یا از کار کنار بکشند. اصل چادر، تا نزدیک ناهار بنا شد و بعد از ناهار و نماز، من که از شدت خستگی نای تکان خوردن نداشتم. در گوشه‌ای دراز کشیدم. حسن جهانپور هم پهلوی من نشسته بود. به او گفتم: حسن آقا شما دیگه استراحت کنید. بچه‌هایی که کمتر کار کرده‌اند و خسته نیستند، بقیه خرده کاری‌ها را انجام می دهند.
لبخندی زد و گفت: نمی‌شه، خوب نیست.
جدا جالب بود! من هم از اینکه بخوابم، خجالت کشیدم.
صبح روز بعد، که بچه‌ها از خواب بیدار شدند، از سرمای دیشب شکایت می‌کردند؛ البته با شوخی و خنده، زمین زیر چادر نم داشت و یکی از علت‌های سرما هم همان بود. حسین ایروانی که یکی از بچه‌های با تجربه و شیطان دسته بود، گفت: راستی بچه‌ها، خط چه خبر بود؟ صدای آتش زیاد می‌آمد. مثل اینکه شلوغ و پلوغ بود.
اتفاقا من هم دیشب متوجه این موضوع شده بودم؛ ولی چون ناشی بودم، فکر می‌کردم این طبیعی است . به دنبال صحبت او، بعضی از بچه‌ها که متوجه شده بودند، نظرهایی دادند. تا اینکه ساعت 7 صبح که اخبار رادیو را گوش کردیم، گفت: دیشب در منطقه عملیاتی شلمچه، رزمندگان یک تک ایذایی به دشمن زده‌اند.
از کنار این موضوع گذشتیم، تا اینکه ساعت 9 صبح بود که پیک گروهان خبر آورد که آماده باشید، مهمات آورده‌اند. و به دنبال آن، صدای مارش نظامی رادیو از بلند گو پخش شد: عملیات کربلای پنج، با رمز یا فاطمه الزهرا سلام الله علیها.
شور عجیبی بین بچه‌ها افتاده بود. هیچ کس باور نمی‌کرد که این طور ناگهانی و سریع، عملیات دیگری آغاز شود. همه خوشحال، مشغول آماده کردن تجهیزات خود شدند.
جمعه صبح بود. سید مصطفی مدنی می‌خواست به حمام برود. در این اردوگاه جدید، فقط یک حمام کوچک آورده بودند و شلوغ بود؛ آن هم فقط مخصوص کسانی که حمام واجب داشتند. من و بهرامی زاده برای غسل جمعه خواستیم برویم؛ ولی شلوغ بود. برای ما که واجب نبود، درست نبود؛ ولی به قول سید مصطفی این توفیق اجباری نصیبش شده بود که هم غسل واجبش را انجام دهد، هم غسل جمعه را و هم غسل شهادت در شب عملیات.
تا ظهر آن روز، همه دارای تجهیزات، مهمات و جیره جنگی شدند و آماده رسیدن دستور.
پس از صرف ناهار و استراحت، با اطلاع پیک گردان، برای توجیه نقشه عملیاتی، در محوطه‌‌ای بین نخلستان تجمع کردیم و حاج رضا یزدی مجددا شروع به صحبت کرد. منظورم از مجددا، یادآوری توجیه عملیات کربلای چهار در چند هفته پیش بود. خاطره آن روز و عملیات ناتمامش، در ذهن بچه‌ها باقی بود. فکر می‌کنم به همین علت بود که محتاطانه تر و دقیق تر رفتار می‌کردند. این بار حاج رضا پس از گفتن هر جمله، موکدا می‌گفت انشاء الله و در پی او بچه‌ها نیز همین طور. پس از توجیه نقشه و مشخص شدن کار هر گروهان که تعلیمات غواصی دیده بود (گروهان شهید باهنر) مامور شده بود، در صورت لزوم ، عرض کانال ماهی را از زیر آب طی کند پل را برای عبور بقیه آماده کند. حاج رضا می‌گفت: آن طرف کانال ماهی، سنگر‌های مثلثی تانک‌ها می‌باشد و در هر یک ، تعداد زیادی تانک مستقر است. لذا به آرپی جی ز‌ن‌ها نوید می‌داد که انشاء الله به هر کدام، چهار پنج تایی شکار می‌رسد. یادم هست مصطفی مدنی که اغلب پسر ساکت و خاموشی بود، آن روز به محض اینکه حاج رضا برای توجیه نقشه مقابل بچه‌ها قرار گرفت، به عنوان شوخی - با صدای کم و بیش بلندی - ادای کاپیتان لیچ لیچ در کارتن گالیور را در آورد و گفت: حاج رضا نقشه رو در کن بیاد، عجله کن.
من که خیلی خندیدم و در عین حال، از این شادی و شعف او تعجب کرده بودم.
هنوز صحبت‌های حاج رضا کاملا تمام نشده بود که بیسیم لشکر خبر داد که گردان عمار آماده حرکت باشد. بچه‌ها که غافلگیر شده بودند، به سرعت، به سمت چادرها هجوم آوردند و تجهیزات خود را آماده کردند. اوایل شب بود که کامیون‌ها آمدند و تجهیزات خود را آماده کردند. اوایل شب بود که کامیون ها آمدند و ما را به مناطقی در پشت خط منتقل کردند. نیمه شب به آنجا رسیدیم. منطقه، تاریک و برای ما ناشناس بود. پای خاکریز، پر از پتو بود و افراد خوابیده بودند. یک لحظه - از روی کامیون و در تاریکی - خیال کردم اینها جنازه شهدا یا عراقی‌ها است، اما وقتی پایین آمدم، به اشتباه خودم پی بردم. منطقه خیلی شلوغ و پر از نیروهای آماده به کار بود. برای اینکه نیروهای گردانهای مختلف با هم قاطی نشوند، ما را به جای مشخصی هدایت کردند و بچه‌های دسته‌ها که حدود 50 نفر بودند، توی 10 - 20 متر جا، امر به استقرار شدند. هوا به شدت تاریک و نسبتا سرد بود.
خاک های منطقه، مرطوب و پتوهای روی زمین، آغشته به گل بود. جا هم که آنقدر تنگ بود که بقیه مشکلات را از یاد می‌برد. با تمام این حرف‌ها چاره ای جز خوابیدن نداشتیم. چشم ها را بستیم و در زیر پتوها. روی خاکها یا روی سر و کول دیگران - خود را به خواب زدیم. پس از مدتی که به زحمت و از شدت خستگی خوابمان می‌برد، ناگهان با لگد پوتین های بچه هایی که برای رفتن به دستشویی مجبور بودند دیگران را یکی در میان له کنند، از خواب می‌پردیم. در ظاهر که هیچ کس شکایت نمی‌کرد؛ ‌ولی اغلب در درون هم ناراحت نمی‌شدند؛‌ زیرا در آن هوای سرد و پتوها و خاک نمناک، ترک بستر برای اغلب بچه‌ها پیش آمد. من هم همین‌طور...
به هر حال، آن چند ساعت هم گذشت و هوا روشن شد. با قدری آب باران که در بعضی‌ جاها جمع شده بود، وضو گرفتیم و نماز خواندیم. چشمان بعضی‌ها خیلی می‌سوخت. اول شک کردیم که شاید آبها شیمیایی شده‌اند، ولی بعد متوجه شدیم که آب شور بوده و چشم بچه‌ها را ناراحت کرده است. گاهی اوقات بچه‌ها، از روی نگرانی - چون خاطره تلخی از کربلای چهار داشتند - به فرمانده‌ها در قالب شوخی می‌فهماندند که نکند این یکی هم همان طور شده، ولی آنان تکذیب می‌کردند و قول حرکت می‌دادند.
تا غروب آن روز، هواپیماهای دشمن بارها حمله کردند و در اطراف ما بمب ریختند. یکی دو تا از هواپیماها هم مقابل ما، با آتش موشکهای ضد هوایی منفجر شدند و سقوط کردند و دل ما کلی خنک شد. روی هم رفته، این همه عملیات هوایی دشمن - آن هم بی‌هدف و پراکنده - نشان دهنده وحشت او و پیشروی رزمندگان بود. بالاخره هوا که تاریک شد، همه بچه‌ها پس از نماز جماعت مغرب و عشا، به دستور فرماندهان، آماده و با تجهیزات نشستیم تا تویوتاها بیایند. یادم هست چون هوا سرد بود و پتوها کم، هر دو سه نفری، یک پتو روی خودشان انداخته بودند و استراحت می‌کردند. رضا جهانپور و حسن جهانپور که دو برادر بودند نیز پتوی کوچکی نصیبشان شده بود که هر دو را کفاف نمی‌داد. حسن که برادر بزرگتر بود، به شوخی به رضا می‌گفت: "من زیر پتو می‌خوابم و توپاس بده. " و پتو را روی خودش می‌کشید. پس از چند ثانیه رضا می‌گفت: "حالا نوبت پاس دادن تو رسیده. " و پتو را به سمت خود می‌کشید. من که به رفتار آنان توجه داشتم، جدا از صمیمت آنها متحیر و مات بودم. این صحنه‌ها را که می‌دیدم و هم اکنون که به یاد می‌آورم، تحمل مصیبتشان برایم جانکاه می‌شود.
نمی‌توانم تک تک صحنه‌ها و خاطراتم را برایت بنویسم. زبانم از بیان خیلی از آنها الکن است و قلمم از نوشتن تمام آنها ناتوان. می‌دانم که این جملات نمی‌تواند اوضاع آنجا را برایت ملموس کند، ولی فکر می‌کنم لااقل دیگر بیگانه و غریب نباشی؛ ‌که شرط انصاف نیست.
تویوتاها آمدند و بچه ها سوار شدند. خاطرات درون تویوتا را هیچ وقت از یاد نمی‌برم گویا برای بچه‌ها دیگر شرکت در عملیات حتمی شده بود. شور عجیبی میان آنان حکم فرما بود و اغلب با شوخی همراه محمد طه با همان حرکات و صدای زیبایش ادای بچه‌های کوچک را در می‌آوردند و همه می خندیدند. ابراهیمی که یکی از آرپی جی زن‌های دسته مان بود و از شیطنت‌های بهبود و تکان صفت جانش به لب آمده بود، فریاد می‌زد: "بچه‌ها، من دیگر گناهی ندارم. خدا عذاب مرا در این دنیا نازل کرده است که این دو تا بهبودی و تکان صفت - را کمک‌های آرپی جی زن من قرار داده است! " و همگی با هم می‌خندیدیم. فقط همین را بگویم که راننده‌های تویوتاها پشت فرمان که صدای بچه‌ها را می‌شندیدند، مدام لبخند می‌زدند. راننده تویوتای ما سرش را تکان می‌داد و گفت: "خوش به حالتان! خیلی عجیبه! "
با وجود تمام این شوخی ها و خنده‌ها، در درون من، آشوبی به پا بود. آن قدر منقلب بودم که نمی‌دانستم چه بگویم و به چه فکر کنم! به همین دلیل بود که گاهی برای فراموشی این حالات، شوخی می‌کردم یا به لطایف بچه‌ها می‌خندیدم. فقط این را می‌دانم که در آن دقایق، بی‌اختیار، تمام خاطرات و صحنه‌های روزهای گذشته در ذهنم تداعی می‌شد. یاد منزل و پدر و مادر و خانواده، یا دوستان، یاد خاطرات درون جبهه، تویوتا‌ها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، نقل و انتقالات، سوره واقعه خواندنهای بعد از شام، مشکلاتی که پشت سر گذاشتیم، هیئت‌های گردان، سخنان حاج رضا و یکی از صحنه‌هایی که به یاد دارم و خیلی مرا تحت تأثیر قرار داده بود و یادم رفت برایت بگویم، مراسم نوحه خوانی‌ای بود که دیروز قبل از اینکه گردان برای توجیه عملیات جمع شوند، بین بچه‌های گروهان برپا شد. ناصر توحیدی - فرمانده گروهانمان - همه بچه‌های گروهان را جمع کرد و با همان حالت خاصی که داشت، شروع به صحبت کرد.
سخنرانی کردن نمی‌دانست، ولی اخلاص و هیبتش روی همه اثر می‌گذاشت یادم هست سخنش را با "لا حول و لا قوة ... " شروع کرد و پس از کمی مقدمه چینی، حرف اصلی دلش را که می‌خواست بزند، با حالتی عجیب و همراه با چشم اشک آلود، این طور گفت:
این عملیات دیگه، با عملیات قبلی فرق داره، می دونید که رمز این عملیات، به نام مبارک خانم فاطمه زهرا سلام‌الله علیهاست، مثل عملیات فاو، همه تون می‌دونید که خانم به رزمند‌ها، مخوصا گردان ما عنایت خاصی داره. من می‌دونم او نمی‌ذاره دل ما بشکنه. "
صدای ناله و زاری بچه‌ها و بضی که گلوی خودش را می‌فشرد، دیگر اجازه نمی‌داد که به خوبی صحبتش را ادام بدهد. حرفش را در همین جا تمام کرد و یکی از بچه‌ها در ادامه آن، شروع به مداحی کرد و بچه‌ها هم ضجه و فریاد می‌کشیدند. بعد از او، یکی از پیرمردهای گروهان که اسمش الان در خاطرم نیست، شروع به صحبت کرد. از همان ابتدا که او به سمت رزمی و گردان پیاده آمده بود، من خیلی تعجب کردم. کم دیده می‌شد که افراید با این سن و سال، در قسمت رزمی خدمت کنند. خدا می‌داند او چقدر اصرار کرده بود تا موفق شده بود به اینجا بیاید. خلاصه او هم با همان زبان ساده و زیبایش، معنویت عجیبی به جمع آن روز ما داد. ما که نمی‌دانستیم، تازه آن موقع فهمیدیم که این پیرمرد، پدر دو شهید است و قصدس از صحبت، رساندن پیام آنها به ما بود.
همین طور که این صحنه‌ها در ذهنم مجسم می‌شد، ناگهان ملتفت شدم که تویوتاها ایستادند و به بچه‌ها فرمان رسید که سریعا پیاده شوید. تازه به خود آمدم که در کجا هستم. صدای انفجار خمپاره در اطراف به گوش می‌رسید و منورها روی آسمان، منطقه را کاملا روشن کرده بودند. روی خاکریز، بچه هایی را دیدم که تیربارها را روی دو پایه قرار داده و آماده بودند. باورم نمی‌شد که اینجا خود خط باشد. تا به حال، با چنین صحنه‌هایی مواجه نبودم. در همین حال که گیج و مبهوت به اطراف نگاه می‌کردم، ناگهان با صدای مرتضی چیتگری - معاون گروهان - به خودم آمدم که فریاد می‌زد: "سریع برید توی کانال. بدوید که خمپاره اومد. "
همه به سمت کانالی که مقابلمان بود، هجوم بردیم؛ اما تا به لب کانال رسیدیم، همه یک لحظه پس زدیم. کانال تا نیمه انباشته بود از جنازه‌های عراقی. من که برای اولین بار بود با این صحنه روبرو می‌شدم، ولی آنها هم که تجربه داشند هم شوکه شده بودند. در همین حال بود که باز چیتگری فریاد زد: "خجالت بکشید. برید تو؛ که اگر یه خمپاره بیاد... " من که به هر صورتی بود، با چشمان نیمه باز، روی شکم یکی شان فرود آمدم؛ ولی برایم چندش آور بود. راه رفتن روی جنازه‌ها برایم مشکل بود؛ مخصوصا اینکه اولین بارم بود که این طور در خط قرار گرفته بودم. مواجه شدن ناگهانی با این صحنه، دلم را تکان داد. تازه یک مقدار فهمیدم که عملیات یعنی چه و تمام تصوراتی که با وجود فیلم ها و تعاریف بچه‌ها داشتم، افسانه‌ای بیش نبوده! در عمل، چیز دیگری بود؛ تازه هنوز هم چیزی ندیده بودم. این را بعدا فهمیدم. رضا جهانپور که پیک دسته ما بود و در کنار ستون حرکت می‌کرد، برای اینکه به بچه‌ها روحیه بدهد، لبخند بر لب داشت و می‌گفت: "نگاهشان نکنید. تف کنید روی این بی‌پدر و مادرها. "
بالاخره به انتهای کانال رسیدیم و با پا گذاشتن روی سر و کول جنازه‌ها، از کانال خارج شدیم. حرکت ستون سریع شد. بعد هم از ترس اینکه جا بمانیم، شروع به دویدن کردیم؛‌ ولی با آن همه بار که روی خود سوار کرده بودیم، مگر می‌شد دوید؟! نمی‌دانم در آن لحظه، آن توان را از کجا آورده بودیم که بدون اینکه لحظه‌ای مکث کنیم، می‌دویدیم. من که حال عجیبی داشتم و نمی‌دانستم از فشار بار و خستگی بنالم یا از ترس بریده شدن ستون، به سرعت بدوم. مات و متحیر، با وجودی که چهار چشمی نفر جلوی‌ام - نورین - آرپی‌جی زن - را در ستون دنبال می‌کردم، صحنه‌های تازه‌ای را که در اطرافم دیده می‌شد، پراکنده و زیر چشمی تماشا می‌کردم. جنازه‌های عراقی، غنایم خمپاره و ضد هوایی، ماسکها و کلاه‌خودها و سلاح‌های افتاده روی زمین، تانکهای عراقی که توسط گردان زرهی به عقب خط منتقل می شد، سنگرهای عراقی‌ها، تیرهای رسام که مدام به اطراف شلیک می‌شد، انفجار پراکنده خمپاره در اطراف و صحنه‌هایی که نام بردن آنها نمی‌تواند گویای کیفیت آنها باشد و حتی توضیحات نیز نمی‌تواند مشاهدات و حال آن لحظات مرا بازگو کند.
حرکت ما به همین ترتیب ادامه داشت تا به جاده خاکی‌ای برخورد کردیم که دو طرف آن را آب فرا گرفته بود. ظاهرا همان آبگیرها و دریاچه‌های مصنوعی بودند که دشمن به عنوان مانع ساخته بود. تازه به همان هم اکتفا نکرده بود و داخل آب، پر بود از مین، سیم خاردار، تله‌های خورشیدی و مانند اینها که از نظر محاسبات نظامی و علمی، عبور از آنها ناممکن و دیوانگی بود و این شاید برای خود ما نیز باور کردنی نبود که بسیجیان، در شب گذشته، با آنها همه تجهیزات و در آن هوای سرد، از میان آن آبها گذشته و به خط دشمن یورش برده باشند. جدا غیر قابل تصور بود. انسان تا نبیند وقوع این معجزات را، نمی‌تواند تصور کند. خیلی عجیب بود؛ خیلی عجیب!!!
به این جاده که رسیدیم، تقریبا خستگی دیگر به ما اجازه حرکت نمی‌داد. پاهایمان توان حرکت نداشت و ریه‌هایم از شدت نفس نفس، درد گرفته بود. آن لحظات را هیچ گاه فراموش نمی کنم. خیلی به من سخت گذشت. با وجود تمام خستگی، ستون در حال دویدن بود و یک لحظه مکث، بریده شدن ستون را به همراه داشت. یادم هست که از شدت خستگی و ت

/ 0 نظر / 5 بازدید