اولین کنگره شعر دفاع مقدس - فارس نیوز

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار بهروز اثباتی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس به بیان راه‌‌اندازی اولین کنگره شعر دفاع مقدس در دفاع مقدس در جبه‌های حق علیه باطل پرداخت که در ذیل می‌آید:

اولین کنگره شعر دفاع مقدس در سال 1364 در جبهه تشکیل شد، توسط جمعی که چند ویژگی مشترک داشتند هم رزمنده بودند و هم شاعر. الان کنگره‌های مختلف و متعدد شعری در کشور برگزار می‌شود اما شاید حال و هوای هیچ یک از این کنگره‌ها به صفا و صمیمیت کنگره آن روزها نرسد و هر چند که الان هم از ته دل برای مقاومت از سرزمین و دینشان شعر می‌گویند اما اسحله به دستی شاعران دیروز و قرار گرفتن در فضای جبهه‌ها و هم نفس شدن با رزمنده‌های و دیدن شهدا از نزدیک، حال و هوایی ایجاب می‌کرد که شاید بعدها هرگز به وجود نیاید و به همین دلیل بود که سرودند: «در باغ شهادت را نبندید/ به ما بیچارگان زان سو نخندید».
تاکنون 19دوره از برگزاری کنگره شعر دفاع مقدس می‌گذرد. الان این کنگره بین‌المللی شده و با حضور شاعران زیادی از سراسر کشور برگزار می‌شود اما شاید خیلی‌ها ندانند عقبه این کنگره به روزهای جهاد و از خود گذشتگی دفاع مقدس و در اوج جنگ و جهاد برمی‌گردد.

«ما تیمی بودیم که با هم از سال اول جنگ در کردستان بودیم. احمد زارعی، نصرتی مقدم، من و عده‌ای دیگر از دوستان این گروه را تشکیل می‌دادیم. این تیم بعد از کردستان به تهران آمد. شهید زارعی افراد دیگری را به جمعمان اضافه کرد که همه اهل شعر بودند مثل زهتاب و صفایی و ...
جمعی تشکیل شد که 2 ویژگی داشت همه در جبهه بودند و همه شعر را می‌شناختند. همه دانشجو و شاعر و پاسدار و جبهه‌ای بودند. در همان سال‌ها یک کاری انجام شد به عنوان آزمون و آن برگزاری کنگره شعر بود! ایده برگزاری کنگره شعر در جبهه به تجربه‌های شهید زارعی از کنگره‌های شعر دانشجویی برمی‌گشت.
سال 62 کنگره‌هایی با عنوان شعر دانشجویی در مشهد توسط شهید زارعی تشکیل شد و دومین کنگره شعر دانشجویی در کرمان سال 63 تشکیل شده. در آن روزها، در کنگره شعر دانشجویی به علت ایام جنگ، همه شعر جنگ خواندند و همین باعث شد که بچه‌ها به فکر بیفتند که قالبی بگذارند با عنوان شعر جنگ و چه خوب که کنگره شعر جنگ هم برگزار کنیم.
یادم می‌آید اولین دوره‌اش را سال 64 در شهر اهواز برگزار کردیم. اولین دوره‌اش به اسم کنگره شعر بسیج بود چون 5 آذر که سالروز تشکیل بسیج بود، این کنگره در اهواز برگزار شد.
بسیجی‌ها می‌آمدند با پرچم و شعار می‌دادند. بچه‌های شاعر هم لباس بسیجی می‌پوشیدند و تعامل عجیبی بین این دو گروه ایجاد شده بود این فضا باعث شد کنگره شکل بگیرد که دوره‌های بعدی هم در اهواز و کرمانشاه و خرمشهر برگزار شد و تا الان این کنگره شعر دفاع مقدس ادامه دارد. بهترین و ریشه‌دارترین کنگره شعر جمهوری اسلامی همین کنگره شعر دفاع مقدس است که من 8 دوره دبیر آن بودم.

/ 0 نظر / 10 بازدید