شهید آوینی در کیش چه می کند؟- ایرنا

در شهر هریره کیش به همت کارشناسان میراث فرهنگی، خانه ای از زیر زمین بیرون کشیده و بازسازی شده است که هنر معماری در دوران گذشته این سرزمین را نشان می دهد و وجود حمام نشانگر توجه ایرانیان به پاکی و تمیزی از سال های دور است.
در کنار هتل ها و بازارهای بزرگ، منطقه وسیعی وجود دارد که سال های قبل ادعا می شد یک سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج با انجام میلیون ها دلار سرمایه گذاری قصد دارد آنجا را به زمین گلف تبدیل کند. وجود زمین چمن بزرگ در وسط جزیره مرجانی سفید معنای دیگری به این جزیره می داد و می توانست نگین زمردین جزیره ای باشد که اطراف آن را دریای فیروزه ای فرا گرفته است.
جزیره کیش حتی اگر گاز هم نمی داشت ارزشمندتر از هر گوهری در خلیج فارس بود اما اکنون با کشف مخزن گاز اهمیت آن حتی در بعد گردشگری نیز افزایش یافته و توجه به این جزیره را بیش از پیش ضرروری کرده است.
هتل های این جزیره که پیش از این مملو از هموطنان ایرانی از شهرهای مختلف بود که برای خرید یا گردش به کیش می رفتند، اکنون در کنار مردم، پذیرای متخصصان نفتی نیز هست که با لباس کار آبی یا نارنجی تردد می کنند.
این جزیره در سال های اخیر همچنین به مرکزی برای تردد خارجیان مقیم کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تبدیل شده است که اقامت در این کشورها را منوط به تجدید ویزای اقامت کرده اند و در نتیجه، مهاجران خارجی مقیم آنها هر سه ماه یک بار مجبور به خروج و ورود مجدد به این کشورها هستند.

* جایی برای درس گرفتن و احساس افتخار
باغ وحش کیش، پارک پرندگان و دلفین ها و ... همه زیبا است اما در بین همه اینها در کیش گذری ایجاد شده که برای هر ایرانی هم جای درس و هم مکانی برای احساس غرور و افتخار است.
در این گذر که سال 1372 در مقابل قدیمترین هتل کیش و خیابان اصلی این جزیره ایجاد شده است، تندیس دانشمندان و هنرمندان معاصر ایران قرار دارد که فقط نام برخی از آنها در کتاب های تاریخ معاصر قید شده است و بسیاری از مردم با این افتخار آفرینان آشنایی ندارند.
در بخشی از این گذر، در کنار تندیس امیر کبیر که از وی به عنوان بنیانگذار آموزش عالی نوین کشور یاد شده است، تندیس های دکتر کمال الدین آرمین بنیانگذار دانش آسیب شناسی ایران، دکتر محمدقلی شمس بنیانگذار دانش چشم پزشکی نوین، دکتر جمال الدین مستقیمی بنیانگذار دانش اندام شناسی و میرکاظم محلاتی از بنیانگذاران دانش داروسازی نوین ایران به چشم می خورد.
در مقابل این مجموعه نیز تندیس آیت الله حسن حسن زاده آملی قرار دارد که از وی به عنوان پژوهشگر برجسته دانش نجوم قدیم یاد شده و در زیر تندیس عبدالغفار نجم الدوله عنوان بنیانگذار دانش نجوم نوین قید شده است.
در این گذر با دکتر غلامحسین مصاحب مولف نخستین دائره المعارف فارسی، دکتر محمد حسن گنجی از بنیانگذران دانش جغرافیای نوین، دکتر حسین کشی افشار بنیانگذار دانش زمین فیزیک ( ژئولوژی) ایران آشنا می شویم و تندیس علامه محمد تقی جعفری نیز ما را به یاد سخنان آن دانشمند بزرگ می اندازد که با لهجه شیرین آذری، اسلام و دین را با دیدگاهی بسیار متفاوت و عمیق بیان می داشت.
در این گذر، نام پروین اعتصامی شاعره نامی ایران و موسیقی دانانی چون ابوالحسن صبا و شریف لطفی برای بسیاری از افراد آشنا است و مردم ایران مرتضی ممیز استاد مسلم گرافیک ایران، محمد کریم پرنیا معمار و ابوالحسن صدیقی سازنده تندیس را می شناسند.
با دیدن تندیس غلامحسین بنان صدای مخملین خواننده نامی ایران و نوای 'ای ایران ایران' وی در گوش نسل کنونی طنین انداز می شود و عینک مات او که در تندیس نیز به خوبی خود را نشان می دهد، برای بازدیدکنندگان، داستان عاشقی یک ایرانی نابینا به میهن خود را می گوید و تاکید دارد که نقص عضو مانعی برای با افتخار زیستن و افتخار آفریدن نیست.
به هنگام ورود به گذر هنرمندان، کتیبه ای به چشم می خورد که روی آن نوشته است:' بزرگداشت یاد هنرمندانی که فروتنانه در راه اعتلای هنر ایرانی می کوشند، یادآور باوری است که مردم کشور به قدردانی از نام آوران فرهنگ خود دارند. هم آنانی که یک چشم انداز در افق زندگی خود داشته اند: عشق به اعتلای هنر ایرانی'.
در کنار تندیس های غلامحسین امیرخانی خوشنویس مشهور ایران، حسین بهزاد مینیاتوریست، ابراهیم قنبری مهر سازنده سازهای موسیقی، عزت الله انتظامی؛ هنرپیشه، عبدالحسین سپنتا؛ فیلمساز، عیسی بهادری؛ طراح قالی، و علی محمد حیدریان؛ نقاش قرار دارد و در مقابل آنها تندیس یک شهید آشنای اهل قلم و رسانه واقع شده است که چشمان تیزبینش همه عابران را زیر نظر دارد و از بی مهری و بی توجهی به تندیس ها گله مند است.
ایجاد این گذرگاه و نصب تندیس ها کاری قابل تقدیر است که ما را به یاد افتخار آفرینان می اندازد اما تخریب کتیبه ها و زنگ زدگی یا پاک شدن برخی نوشته های روی آن، روح هر بازدیدکننده ایرانی را می آزارد.
جزیره کیش با همه جاذبه هایش اکنون علاوه بر ایرانیان پذیرای مهمانانی از کشورهای مختلف جهان نیز هست اما متولیان ایجاد این گذر ظاهرا توجهی به حضور آنان در این جزیره نداشته اند و یا آنکه معتقد بوده اند هر فرد خارجی نیز برای آشنا شدن با افتخارات معاصر ایران باید زبان فارسی را بیاموزد و روی همین اصل نیز به نوشتن کتیبه ها به زبان فارسی قناعت شده است.
شاید یکی از سوالات شهید اهل قلم و رسانه، مرتضی آوینی که با 'روایت فتح' ، فداکاری ها و خود گذشتگی های جنگ را به نسل انقلاب گوشزد کرد و به نسل جدید آموخت، نیز همین باشد.
او اکنون در خیابان اصلی کیش چشم براه است تا ببیند که چگونه مردم و مسئولان ایران از افتخار آفرینان عرصه علم و دانش و هنر تجلیل می کنند؟

/ 0 نظر / 5 بازدید