آیا حصر دوم آبادان شکسته خواهد شد!؟

اما مهم اینکه آنچه این روزها بیشتر نمود پیدا کرده، احساس زیبا و پاک مردم این دیار است، نه از برای بازتاب مشکلات، که آن را همه به خوبی می دانند، بلکه از برای دیده شدن و به حساب آمدن؛ هر چند این رویداد، با وجود پرداخت نسبتا بیشتر در رسانه های مجازی، بسیار دیر در رسانه ملی میسر شد، ولی...

دیدن برنامه «راز»، آن هم از قاب رسانه ملی، شوک جدی برای مسئولان شهر آبادان و خرمشهر به همراه داشت؛ شوکی که اثرات آن را در اظهارنظرها و بعضا مخالفت های صورت گرفته مسئولان شهری با پخش برخی از واقعیت های موجود، می توان به راحتی دید.

به گزارش «تابناک»، این شوک ناشی از عریان شدن تعلل و سوءمدیریت در این سال هاست، آنچنان که بوی نامطبوع آن، به مشام پایتخت نشینان هم رسید و آنقدر این تعفن هم زده شده بود تا بالانشینان ارشد، رسانه ملی را مجاب به روی آنتن بردن این واقعیت انکار ناپذیر کند، تا شاید راه برای برنامه سازان صدا و سیمای مرکز آبادان هموار شود و آنها هم پی به رسالت خویش برند.

اما مهم اینکه آنچه این روزها بیشتر نمود پیدا کرده، احساس زیبا و پاک مردم این دیار است، نه از برای بازتاب مشکلات، که آن را همه به خوبی می دانند، بلکه از برای دیده شدن و به حساب آمدن؛ هر چند این رویداد، با وجود پرداخت نسبتا بیشتر در رسانه های مجازی، بسیار دیر در رسانه ملی میسر شد، در نگاه اول، واقعیتی که ذهن جستجوگر هر مخاطب با آن روبه رو شد، تلاش هایی است که به دلیل آشکار نشدن واقعیت های امروز آبادان و خرمشهر صورت گرفته است؛ تلاش هایی که پس از پخش این برنامه ـ که همان حرف دل مردم و ابتدایی ترین نیازهای زندگی آنهاست ـ باز هم ادامه دارد که کم رنگ جلوه دادن یا سمت و سویی دانستن این مشکلات توسط افراد بیمار در برخی خبرگزاری ها که همیشه وظیفه سرپوش گذاشتن بر کم کاری ها و معضلات را داشته اند، بخشی از آن هاست.

بنا بر این گزارش، با مروری کوتاه بر آنچه در این چند ماه می گذرد، مردم منتظر رخدادهای جدیدی هستند؛ رخدادهایی که امید را دوباره برای آنها معنی کرده و خود و خانواده را تشویق برای ماندن کند؛ ماندن برای زندگی، برای دیده شدن و به حساب آمدن.

جابجایی مدیران منطقه استعفای بی معنا و معنادار شهردار در صورت لزوم استیضاح، تزلزل شورای شهر در تصمیمات و ماجرای تخلفات برخی از اعضا و کمی بعدتر، پافشاری برای انتقال فرماندار به استان آن هم با وجود معرفی نشدن جانشین و مخالفت آشکار استاندار با انتصاب ایشان برای پستی جدید... آیا همین ها کافی نیست تا از بحران در مدیریتی شهری گفت و تکرار آن را در گذشته یادآور شد و آن را در برنامه ای با مخاطب برای مدعیان فریاد زد؟

به هر روی، با توجه به ضعف آشکار مدیریتی و همچنین انحصاری بودن انتخاب مدیران در چنبره مناسبات وجود یک فرماندار لایق می تواند نقش بسزایی را ایفا کند و این مهم را نیز استاندار محترم با توجه به معرفی سرپرستی که دست راست ایشان به شمار می رود، بیش از پیش احساس می کند.

شاید نخستین بار در یک جمع رسمی، یکی از نماینده ها بود که در مراسم تودیع و معارفه امام جمعه آبادان از بحران مدیریت شهری گفت و از همسو نبودن آنها با یکدیگر پرده برداشت و آرزو کرد تا حصر دوم آبادان شکسته شود، ولی دیگر این آرزو تبدیل به یکی از مهمترین مطالبات مردم آبادان، خرمشهر و همه ملتی شده که روزی شادمان از شکست حصر آبادان بودند. آیا آن اتفاق خواهد افتاد؟ آیا حصر دوم آبادان شکسته خواهد شد؟

* برگرفته از درد دل یک شهروند آبادانی

/ 2 نظر / 6 بازدید
مرد آباداني

إي آبادان پربلا!... گلهاي پرپرت كو؟... ياران رهبرت كو؟...

مرد آباداني

سلام. با إجازه تان، اين مطلب را در پروفايل فيسبوكم منتشر كردم.