شیخ راغب حرب، روحانی مبارز لبنانی و امام جمعه اهل تسنن و حاکم شرع دادگاه‏هاى شهر صور  لبنان بود.
 
 او انقلاب اسلامى را الگویى مناسب براى همه مسلمین دانسته و از مسلمانان دعوت نمود که از آن استقبال کنند. وى در یکى از خطبه‏ هاى خود گفت: «تنها راه‏ حل مشکلات مسلمانان در اتحاد آنان در پرتو رهنمودهاى امام خمینى ‏قدس سره نهفته و به نظر من راه، راهى است که جمهورى اسلامى ایران آن را مطرح کرده است».


شهید شیخ راغب حرب امام جمعه شهرک جبشیت (واقع در جنوب لبنان) در پاسخ به سؤالى پیرامون اثرات انقلاب اسلامى بر منطقه و جهان گفته است: «ما زمانى در حال ترس و اضطراب از حمله و تعرض دشمنان بسر مى ‏بردیم ولى اکنون در پرتو انقلاب اسلامى ایران، این دشمن است که از ما و اسلام به وحشت افتاده است. از اثرات انقلاب اسلامى همین بس که روحیه مقاومت و مقابله با استکبار و دشمنان را در ما بیدار و تقویت کرده است». شیخ راغب حرب که یکى از پیروان پرمایه و راستین امام خمینى (ره) بود و به ایران نیز مسافرت کرد و سخنرانى‏ هاى زیادى براى افشاى جنایات عوامل رژیم صهیونیستى و مزدوران آنها و همچنین براى آگاهى مردم مسلمان لبنان جهت کسب حقوق از دست‏رفته ‏شان ایراد نمود و از این جهت اشغالگران قدس او را دستگیر کردند، به دنبال دستگیرى ایشان، مردم جنوب لبنان دست به تظاهرات زدند و شیخ على سویدان (از روحانیون پرنفوذ و شیعه) در پایان یکى از راهپیمایى ‏هاى اعتراض‏ آمیز گفت: «هدف از این مبارزه، برافراشتن کلمه «اللّه» و مبارزه با ظالمین و مستبدان است و از آنجا که راه ما همان راه امام حسین‏ علیه السلام و رهبرمان امام خمینى است، هرچند متجاوزان زیاد باشند به مسیر خود ادامه مى ‏دهیم».

علماى جبل عامل نیز در همین ارتباط در پیامى که به محضر امام خمینى مخابره نمودند، با ایشان عهد بستند که راه خود را بر اساس تعالیم اسلام و رهبرى حکیمانه جمهورى اسلامى ایران تا پیروزى اسلام دنبال کنند. بر اساس همین پیام‏ها و تظاهرات بود که رژیم صهیونیستى ناچار شد، شیخ راغب حرب را آزاد کند.

شهید شیخ راغب حرب اهداف مبارزه خود را این‏گونه بیان داشته بود: «تا به امروز در مقابل صهیونیست‏ها که با اشغال اراضى ما و مناطقمان در تلاش نابود کردن ما هستند، با چنگ و دندان مقاومت کرده‏ ایم و تا ریشه ‏کن کردن آنان هم، از پیر و جوان و کودک گرفته تا زنان، به مقاومت خود ادامه خواهیم داد. تنها هدف ما مسلمانان لبنانى و فلسطینى، رهایى کامل بیت ‏المقدس از چنگال صهیونیست‏هاست».

صهیونیست‏ها که از برنامه ‏هاى این روحانى مقاوم دچار هراس و آشفتگى شده بودند، براى اینکه شیخ راغب حرب را تطمیع به همکارى با خود و یا تهدید نمایند، خواستار انجام ملاقاتى با وى مى ‏شوند، اما او آنان را نمى ‏پذیرد. مزدوران رژیم اشغالگر قدس وقتى مشاهده کردند که شیخ راغب حرب از یک سو اهل سازش و سکوت نمى ‏باشد و از سوى دیگر مى ‏کوشد تا شیوه ‏هاى مبارزاتى امام خمینى را در لبنان به اجرا بگذارد او را در کنار منزلش در سال 1362به شهادت رسانیدند تا به خیال خام خود از نفوذ تفکر بنیان‏گذار جمهورى اسلامى ایران در بین شیعیان جنوب لبنان جلوگیرى کنند. اما مردم لبنان ثابت کردند که سازش‏ کنندگان با رژیم اشغالگر قدس، خائن به اسلام و مسلمین هستند و برای رهایى از قید ستمگران، مردم ایران را سرمشق خود قرار مى‏ دهند.